Základní informace o Lublinu

Lublin je významné historické polské město, které hrálo zásadní roli v dějinách Polska. Mezi největší turistické zajímavosti patří historické Staré Město. Obdivovat zde můžete zajímavou směsici gotické, renesanční a barokní architektury. V některých zdejších uličkách chybí lampy, takže se turistům nedoporučuje sem v nočních hodinách chodit. Přes den si ale určitě prohlédněte krásnou neoklasicistní Staroměstskou radnici z roku 1781 na Rynku nebo Krakovskou bránu ze 14. století, která je pozůstatkem bývalých hradeb. Uvnitř sídlí Muzeum historie města Lublin. Pokud si chcete prohlédnout Staré Město z výšky, vystoupejte na Trojickou věž. Vedle ní stojí katedrála z 16. století, kde můžete obdivovat krásné barokní fresky od moravského umělce Josefa Majera. Zdejší obraz Panny Marie prý ronil v roce 1945 slzy. V katedrále je akustická kaple, kde si dva lidé mohou z protějších rohů šeptat. Zajímavou církevní památkou je i dominikánské převorství, které bylo založeno v roce 1342 králem Kazimírem Velikým.

Lublin

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Na pahorku nad Starým Městem stojí impozantní zámek. Dnes slouží Lublinskému muzeu, které zde vystavuje své umělecké expozice. V areálu zámku Lublin stojí kaple svaté Trojice, ve které najdete zachovalé fresky z počátku 15. století.

Lublin byl v minulosti také významné židovské město. Před válkou zde stálo na 38 synagog, ale dochovala se jen jediná. Zajímavý je jistě zdejší starý židovský hřbitov, který byl založen již v první polovině 16. století. Nachází se zde nejstarší náhrobní kámen v celém Polsku, z roku 1641. Starý hřbitov je ale pro veřejnost uzavřen. V Lublinu byl ještě druhý židovský hřbitov, který byl založen v roce 1828. Za druhé světové války byl však tento hřbitov zničen, a tak tu dnes najdete jen moderní betonové mauzoleum. To bylo vybudováno v roce 1991 a sídlí v něm malé muzeum věnované historii zdejších Židovských rodin.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Lublinu, letenky do Lublinu i ubytování v Lublinu.