Základní informace o Vratislavy

Vratislav (Wrocław) je čtvrté největší město Polska. Nachází se v jihozápadní části země, na soutoku řek Odra a Olawa. V současné době má 630 000 obyvatel.

Wrocław je jedno z nejstarších polských měst. Zároveň je hlavním městem Dolnoslezského vojvodství. Wrocław je město významných historických památek, sportu a vzdělávání.

Vratislav

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

K nejvýznamnějším památkám města Wrocław patří katedrála Wrocław, která se nachází na bývalém ostrově zvaném Ostrów Tumski v nejstarší části města. Dále je to tržní náměstí ze 14. století, zvané Rynek, víceúčelová rekreační budova Hala Stulecia, která je od roku 2006 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO, náměstí Plac Grunwaldzki, kostel svaté Alžběty, palác Wrocław Palace, a také krásné panoramatické malby Racławice Panorama. Velmi fotogenický je i Grunwaldzki most. Navštívit můžete také aquapark Wroclaw, zdejší zoologickou zahradu a botanickou zahradu.

Oblast dnešního města Wrocław byla osídlena už od pradávných dob. V těchto místech bývala důležitá křižovatka obchodních cest. První písemné zmínky o městě Wrocław pocházejí z roku 1000, kdy v této lokalitě bylo v rámci zřízení církevní provincie založeno biskupství. V roce 1138 se město Wrocław stalo hlavním městem celého Slezska. Městská práva získala Wrocław ve 13. století. Ve 14. století bylo město členem hanzovního spolku. Po jistou dobu patřilo Koruně české. Během druhé světové války bylo město Wrocław silně poničeno. V 80. letech 20. století byla Wrocław významným centrem polského protikomunistického odporu.

Mapa města