Jeřáb (Polsko - Gdaňsk)

Když se dostanete do Gdaňsku a vyrazíte na procházku, projížďku nebo se chcete podívat po některých památkách, jichž je zde opravdu hodně, nemůžete přehlédnout symbol města Jeřáb nad Motlawou. Nejvíce charakteristická je pro město právě řeka Motlawa a právě onen Jeřáb. Zařízení symbolizuje město právě tím, že ve středověku byl Gdaňsk největším přístavem v Evropě. Jeřáb pak byl jedním z nejužívanějších přístrojů, protože se s jeho pomocí manipulovalo s obrovskými náklady. Také stožáry se na lodě umisťovaly s pomocí jeřábu. Zároveň sloužil jako jakási nevšední městská brána.

Jeřáb

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Současný jeřáb je zrekonstruován coby symbol města a je stále v provozním stavu. Provozní mechanismus uvnitř něj byl zrestaurován, ale stále funguje. Obrovská dřevěná kola původně poháněla lidská síla. Dva muži stáli uvnitř a koly otáčeli tak, že v nich chodili.

Dnes je jeřáb v Gdaňsku jen jakýmsi jemným vzorkem zařízení, které uvádělo do chodu celý přístav, protože původní zařízení byla vskutku obrovská. Jeřáb vytvořil vynikající zázemí pro bohaté sbírky Národního námořního muzea.