Klášter Tihany (Maďarsko - Balaton)

Benediktinský klášter ve vsi Tihany u Balatonu byste si určitě neměli nechat ujít. Nádherný komplex románských staveb patří k nejstarším stavbám v Maďarsku a rozhodně na vás dýchne atmosféra úžasné historie. Opatství bylo založeno v roce 1055 uherským králem Ondřejem I., původně byl jeho účel zcela jiný. Opatství mělo sloužit jako pohřebiště arpádovské dynastie. Ačkoli v té době převládala ve spisovném jazyce latina, bylo několik maďarských slov nalezeno v zakládací listině opatství.

Klášter Tihany

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Uherský král Ondřej I. našel v komplexu místo svého posledního odpočinku. Je pochován v románské kryptě, která jako jediná přežila veškeré turecké vpády. Kromě románského opatství zde najdete i barokní kostel, jehož bohatá výzdoba bere návštěvníkům dech. Pochází z 18. století a zlacené dřevořezby nesou rokokové znaky. Jejich autorem je rakouský řezbář Sebastien Stullhoff.

V roce 1921 sloužil klášter i jako krátkodobé vězení, v němž pobýval bývalý císař Karel I. a jeho manželka Zita. Dnes můžete v hlavní budově komplexu navštívit muzeum, které se týká historie opatství a Balatonu.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky na Balaton, letenky na Balaton i ubytování na Balatonu.