Městské části Říma

Starověký Řím vznikl na sedmi pahorcích nazývaných Palatin, Aventin, Kapitol, Eskvilin, Caelius, Viminál a Kvirinál, dnes sídlo italského prezidenta.

Palatin


Podle legendy právě zde založili bratři Romulus a Remus původní Řím. Nasvědčují tomu i nejstarší archeologické vykopávky. Nalezneme zde dobře zachované domy císaře Augusta a jeho ženy Livie i rozvaliny Tiberiova paláce.

Řím

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Aventin


Z pahorku je nádherný pohled přes řeku na chrám sv. Petra ve Vatikánu. Zajímavá je raně křesťanská bazilika Santa Sabina i kostel ze 6 století Santa Maria in Cosmedin, kde jsou v ve zdi portika zasazena i legendární Bocca della Verita. (Ústa pravdy).

Kapitol


Pahorek s Jupiterovým chrámem, nejdůležitějším v celé říši, se stal symbolem římské moci a byl též nazýván caput mundi (hlava světa). Nachází se zde také řada muzeí, z nichž nejzajímavější je Kapitolské muzeum s originálem bronzové plastiky Kapitolské vlčice.

Eskvilin


Největší ze sedmi římských vrcholů byl nejchudší částí starověkého města. Přesto má co nabídnout - například kostel San Pietro in Vincovi - Sv. Petr v okovech, ukrývající skvost renesančního sochařství Michelangelovu sochu Mojžíše.

Kvirinál


Na pahorku nalezneme množství historických budov. Nejdůležitější jsou rozsáhlé Diokleciánovy lázně, nádherná Fontana di Trevi, či palác mocného rodu Collonů, z něhož pocházelo několik papežů. Naleznete zde i Museo Nazionale Romano.

Forum Romanum


Forum Romanum bylo politickým, soudním i obchodním centrem města. Najdeme tu nepřeberné množství antických památek. Namátkou vyberme Colloseum, Konstantinův oblouk, Trajánův sloup či Dům vestálek.

Řím

Vatikán


Nejmenší stát na světě o rozloze 0,44 km² je centrem křesťanského světa. Ročně Řím navštíví miliony věřících z celého světa. Klenotem je největší křesťanský kostel na světě, bazilika sv. Petra a proslulá Vatikánská muzea, jejichž součástí je i Sixtinská kaple.

Trastevere


Část města na druhém břehu řeky Tibery v sobě skrývá řadu malebných uliček a zákoutí. K vyhledávaným turistickým cílům patří kostely Santa Maria in Trastevere s mozaikami ze 12. století či kostel Santa Cecilia, kde byla podle pověsti umučena sv. Cecílie, patronka hudby.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Říma, letenky do Říma i ubytování v Římě.