Křižník Aurora (Rusko - Petrohrad)

Když se řekne Petrohrad, mnoho lidí, kteří zažili komunismus, si vzpomenou na výstřel z Aurory. Jeden z nejznámějších křižníků v historii lidstva kotví i dnes na břehu Něvy. 7. listopadu 1917 byl z křižníku Aurora vystřelen slepý náboj, což byl signál k útoku na Zimní palác. Právě tento výstřel odstartoval Velkou říjnovou socialistickou revoluci. Křižník byl zkonstruován v letech 1897 – 1903. První cesta křižníku Aurora vedla na Dálný východ. Plavidlo, které konstruktéři vytvořili, bylo dlouhé 126 m a vážilo přes 6 731 tun. Jeho výkon byl 11 610 koňských sil.

Křižník Aurora

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Křižník se do prvních bojů zapojil až v roce 1905 v Rusko – japonské válce, v bitvě u Tsushimy. V první světové válce byl pak křižník přesunut do doků budovy Admirality, kde v poklidu čekal, než nastane jeho významný okamžik, k němuž došlo o dvanáct let později.

Později sloužil křižník Aurora jako výukové plavidlo kadetů námořní školy. Prošel rekonstrukcí a v současné době má stále svou funkci křižníku. Je k vidění v petrohradském muzeu.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Petrohradu, letenky do Petrohradu i ubytování v Petrohradu.