Základní informace o Jaroslavli

Asi 250 km od ruské metropole se na soutoku řek Volha a Kotorosl nachází město Jaroslavl. Je rozděleno na šest rajónů a počet obyvatel se pohybuje kolem 600 tisíc. Město vzniklo podle legendy v roce 1010 a jeho zakladatelem byl údajně Jaroslav Moudrý, který zde podle legendy zabil při lovu medvěda. Toto zvíře je dnes ve znaku města. První zmínky o městě pochází z roku 1074 a patří k nejstarším městům celé oblasti. V 11. a 13. století byla Jaroslavl centrem Jaroslavského knížectví, v roce 1463 byla připojena k Moskevskému knížectví. V 17. století patřila k největším ruským městům vůbec, po Moskvě byla největší.

Jaroslavl

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Za Petra I. zde existovalo divadlo, manufaktura na konci 18. století zde byla objevena největší ruská literární památka Slovo o pluku Igorově, což je epos z 12. století, který líčí tažení ruských knížat proti Polovcům. Jaroslavl je v poslední době známá také velkou tragédií. 7. září se zde zřítilo letadlo s hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl, které letělo do Minsku. Zahynulo 44 ze 45 lidí na palubě včetně tří českých hokejistů. V dnešní době je Jaroslavl významná také díky průmyslu, hlavně gumárenského. Vyrábí se zde plasty, pneumatiky a další produkty.

Historické centrum města, které rozhodně stojí za návštěvu, bylo v roce 2005 zařazeno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Najdete zde nejen typické ruské stavby, ale i památky směřující stylem spíše k západní Evropě. Pokud sem přijedete, určitě si nenechte ujít návštěvu Jaroslavské pevnosti, tedy mohutně opevněného Spaso-preobraženského klášter. V 17. století pak byly postaveny kostely Nikolaje Nadějina, Ilji Proroka nebo Jana Zlatústého. Právě kostely představují ukázku svérázné staroruské architektury a malířství. V této době zde bylo založeno první profesionální ruské divadlo.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Jaroslavli i ubytování v Jaroslavli.