Chrám Vasila Blaženého (Rusko - Moskva)

Významným památníkem ruské architektury je bezesporu Chrám Vasila Blaženého, který najdete na jihovýchodní straně Rudého náměstí, tedy v samém centru ruské metropole. Patří k architektonickým skvostům ruské architektury, spojuje v sobě symbolicky spojení Ruska s Evropou a Asií. Monumentální chrám byl postaven v letech 1555 – 1560, iniciátorem stavby se stal Ivan Hrozný. Stavba měla připomínat panovníkovo vítězství nad kazanským chánem.

Chrám Vasila Blaženého

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Kostel se skládá z osmi poměrně samostatných kostelů, které mají symbolizovat jednotlivé dny bojů o Kazaň. Každý nese ruské jméno a obepínají centrální chrám. Jsou zdobeny cibulovitými kopulemi, centrální chrám se pak může pochlubit zlacenou kopulí. Chrámy jsou spojené galerií a průchody.

K chrámu byla v roce 1588 přistavěna kaple Vasila Blaženého, která dala jméno celému objektu. Celý komplex byl hotov, když se dostavěla zvonice, tedy v 17. století. Poté byl často rekonstruován a přestavován. V roce 1929 jej komunisté zavřeli a sejmuli zvony z věží. Znovu otevřen byl chrám v roce 1990 a o rok později se zde začaly sloužit nepravidelné bohoslužby.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Moskvy, letenky do Moskvy i ubytování v Moskvě.