Nizozemsko - AmsterdamNizozemsko

Okolí Amsterdamu

Amsterdam spolu s několika dalšími městy (Utrecht, Haag, Rotterdam a další menší města) tvoří aglomeraci Randstadt. Do většiny měst a vesnic v této oblasti se dostanete poměrně rychle a také levně městskou hromadnou dopravou.

Amsterdam

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Velmi blízko z hlavního města je například do Haarlemu. V jeho centru se můžete podívat do Frans Halls Museum. Toto muzeum nabízí sbírku Halsových děl a také výběr holandského malířství od 15. století. V centru je také Grote Markt, což je široké a malebné prostranství, které je lemované souborem novogotické, gotické a renesanční architektury. Velice kouzelná je také radnice Stadhuis, která má krásné průčelí se spoustou věžiček, věří, balkonů, štítů a ochozů. Jednou ze zdejších gotických staveb je kostel Grote Kerk. Kostel pochází z roku 1538.

Z Haarlemu se pak můžete vydat vlakem na písečné pláže Zandvoortu. V létě je toto letovisko přímo narvané lidmi, zato v zimě je tu prázdno a pobřeží je sužováno krutým přímořským větrem. Na sever od Zandvoortu je národní park Zuid-Kennmerland. Necelých 40 kilometrů od Amsterdamu se nacházejí světoznámé zahrady Keukenhof. Pokud máte rádi sýr, tak se nezapomeňte vydat do městečka Edam, které je proslulé svým sýrem. Koná se zde sýrový trh pod otevřeným nebem. Je tu také plno úzkých kanálů a nádherných starých domků. Dostanete se sem autobusem. Dál na sever leží město Alkmaar, kde se také koná velmi slavný sýrový trh, je to jedna z největších atrakcí v Nizozemsku. Nedaleko Alkmaaru pak leží rezervace Noordhollands Duinreservaat. V rezervaci je plno turistických a cyklistických tras.