Nizozemsko - AmsterdamNizozemsko

Základní informace o Amsterdamu

Amsterdam je hlavním městem Nizozemska. Je také největším městem v zemi a finančním a kulturním centrem. Město se nachází v provincii Nord Holland, na západě země. Žije zde asi 750 tisíc lidí. V aglomeraci Randstadt (Haag, Utrecht, Rotterdam, Amsterdam a přilehlé oblasti), kam Amsterdam patří, žije něco okolo sedmi milionů lidí, je to jedna z největších městských aglomerací v Evropě. Město není správním centrem země, tím je Haag. Sídlí zde mnoho velkých nizozemských ředitelství, sedm světových největších společností (Philips, ING, Heineken, Ahold, KPMG) a dalších 500 menších společností. Město se dlouhodobě řadí na špičku žebříčku v kvalitě života obyvatel. Žijí zde obyvatelé 177 různých národností (jen necelých 50% obyvatel je holandské národnosti), kteří vyznávají mnoho různých náboženství.

Amsterdam

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Amsterdam je jedno z nejnavštěvovanějších měst na světě, ročně sem zavítá na 5 milionů turistů. V tomto městě je jedno z největších historických center v Evropě. Centrum pochází ze 17. století, z nizozemského Zlatého období. Byly zde vystavěny kanály, které jsou dnes okrasou města, které se nazývají Grachtengordel. Tato soustava kanálů je tvořena pěti hlavními kanály: Singel, Herengracht, Keizersgracht, Prinsengracht a Brouwersgracht). Jednou za pět let se na nábřeží koná velkolepá přehlídka historických lodí. Město je také proslaveno svými muzei (Rijkmuseum, Van Gogh Museum, Stedelijk, Ann Frank Museum). Nachází se zde nejstarší burza na světě. Světoznámá je také čtvrť Red Light District. V roce 1928 se zde konaly IX. letní olympijské hry.

Ve městě se můžete pohybovat jak pěšky nebo na kole (ve městě je velmi důmyslný systém cyklostezek, ve většině případů mají také cyklisti přednost před motoristy, což se zde opravdu dodržuje), což je nejpříjemnější, tak také hromadnou dopravou, která zahrnuje tramvaje, autobusy a tři linky metra. Jezdí zde také trajekty a výletní lodě, které křižují místní kanály. Asi 20 minut od hlavního města se nachází největší letiště v celé zemi Schiphol, to za rok odbaví na 40 milionů cestujících.

Mapa města