Nizozemsko - AmsterdamNizozemsko

Architektura Amsterdamu

Amsterdam má jedno z největších historických center v Evropě. Centrum je složeno z devadesáti ostrovů, které jsou propojeny 400 malými mosty. Kanály pocházejí ze 17. století a říká se jim Grachtengordel. Tento systém je tvořen pěti hlavními kanály (Singel, Herengracht, Keizersgracht, Prinsengracht, Brouwersgracht), které se táhnou kolem celého centra města. Je to rozhodně nejúchvatnější část Amsterdamu. Nad kanály se tyčí miniaturní klenuté mosty a lemují je krásné domy ze 17. století. Jako vůbec první byl vykopán kanál Herengracht.

Amsterdam

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Nejstaršími částmi města jsou Wamoesstraat a Zeedijk. Nejstarší domy byly postaveny už kolem roku 1400. Středověký, uzavřený dvůr s krásnými historickými domy se nazývá Begijnhof a nachází se poblíž kanálů. Jedna z nejstarších čtvrtí je Jordaan, která pochází z roku 1650. Tato čtvrť bývala typická zejména dělnickým obyvatelstvem, byly zde také nechvalně proslulé slumy. Za Singelgracht je okruh domů pocházejících z 19. století, nejvýznamnějšími tamějšími budovami jsou Hlavní nádraží (1889) a Rijkmuseum (1885). V historickém centru se nachází pět hlavních kostelů, nejstarší z nich je Oude Kerk, který byl postaven v roce 1306.

Většina moderních domů se nachází mimo historické centrum. Skvělý příklad této architektury je k vidění v muzeu amsterdamské školy. Nejvýznamnější moderní obytné komplexu pochází z per architektů Amsterdamské školy. Nejvíc takových budov je k vidění ve Východních docích. Nejvíce administrativních budov je zase na jihovýchodě Amsterdamu, budovy jsou postaveny ve stylu kostky, nejvýraznějšími budovami jsou stadiony Amsterdam Arena a Bijlmer Arena.