Nizozemsko - RotterdamNizozemsko

Základní informace o Rotterdamu

Rotterdam je druhým největším městem Nizozemska. Žije zde na 605 tisíc obyvatel. V Rotterdamu je největší evropský přístav Europoort. Ten je zároveň druhým největším přístavem na světě, po Šanghaji. V roce 2001 se Rotterdam stal evropským městem kultury. Vůbec první zmínka o městě je z roku 1283. Významný přístav se začal budovat už v 16. století. Obchod s Francií a Velkou Británií znamenal pro město obrovský boom. Rotterdam se od ostatních nizozemských měst liší zejména tím, že se zde ve středu města nachází moderní výškové budovy. Je tomu tak proto, že byla část města za druhé světové války zničena několika nálety. Bombardování připomíná socha De Verwoeste Stad, která se nachází před námořním muzeum.

Rotterdam

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Ve městě se nachází jedna z nejvýjimečnějších zoologických zahrad na světě, Blijdorp. Blijdorp má své vlastní výzkumné oddělení. Je zde gorilí ostrov, neuvěřitelně autentické výběhy asijských zvířat nebo Oceanium, což je tematický park, který láká návštěvníky na mořské živočichy včetně žraloků. Sídlí zde Nizozemský architektonický ústav. Jednou z nejkrásnějších kolekcí v Nizozemsku se může pyšnit muzeum Boijmans Van Beuningen.

Nejnavštěvovanějším a nejrušnějším cílem ve městě je přístav. Prostírá se od centra města až k pobřeží Severního moře a je rozdělen do devíti částí (Stadhavens, Vierhavens, Merwehaven, Waalhaven, Eemhave, Vondelingenplat, Botlek, Europoort a Maasvlakte). K přístavu ročně připluje asi 30 tisíc zaoceánských lodí a 133 tisíc říčních plavidel. Pro turisty je největším lákadlem okružní prohlídka celého přístavu, která trvá asi hodinu a půl.

Mapa města