Nizozemsko - DelftNizozemsko

Základní informace o Delftu

Město Delft leží v provincii Jižní Holandsko mezi Haagem a Rotterdamem. Žije zde necelých sto tisíc obyvatel. Město bylo založeno už ve 13. století. Muselo si vybojovat nezávislost na Španělsku a sídlil zde vůdce povstalců Vilém I. Oranžský. Do konce 18. století bylo město průmyslovým, kulturním a vědeckým centrem, ale po napoleonských válkách zbylo z Delfu jen chudé město.

Z tohoto úpadku se město dostalo založením Královské akademie pro vzdělání stavebních inženýrů, která přilákala investory. Tato akademie funguje dodnes jako Technische Universiteit Delft a studuje zde téměř dvacet tisíc studentů. Je to největší a nejstarší nizozemská technická univerzita (byla založena 8. ledna 1842) , má osm fakult a řadu výzkumných ústavů, hostí na 2600 vědců (200 profesorů).

Delft

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Nachází se zde gotický chrám Oude Kerk, který pochází z 13. století, a má věž vysokou 90 metrů, která je mírně šikmá. Ve věži je pověstná zvonkohra s 500 zvonky a pomník Trompa, Heinsia a Leewenhoeka. Ve zvonici jsou mimořádné zvony, které znějí v devíti tónech, bohužel kvůli velkým vibracím se rozeznívají jen při mimořádných příležitostech (jako je ukládání ostatků členů královské rodiny). Opodál je jen o století je mladší chrám Nieuwe Kerk, kde je hrobka královské rodiny, pomník Viléma I. Oranžského a pomník právníka H. Grotia. Ve městě je také radnice s velmi cennou obrazárnou z roku 1618. Je zde také palác, kde byl zavražděn Vilém I. Oranžský.

Velmi známá je také keramika, která je nazývána Delftská fajáns. Jedná se o nádoby figurky, vázy, talíře a podobné kusy, které mají vysokou siničito-olovnatou polevu, převážně malované kobaltovou modří, silně inspirované čínskými a japonskými vzory.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Delftu, letenky do Delftu i ubytování v Delftu.