Základní informace o Nizozemsku

Země kol, kanálů, tulipánů nebo větrných mlýnů, tak si představuje Nizozemsko většina lidí. Žije zde 16 milionů obyvatel, po Monaku a Maltě je třetí nejhustěji obydlenou zemí Evropy. Hlavním městem země je Amsterdam. Nizozemsko leží v západní Evropě. Země hraničí se Severním mořem, Belgií a Německem. Nizozemsko vzniklo do velké míry vlastně uměle. Po staletí bylo území vysušováno a byly vytvářeny poldry chráněné hrázemi, více než polovina území leží pod úrovní hladiny moře. Nizozemsko má mírné přímořské podnebí s teplou zimou a mírným létem. Největším pánem je tu, vzhledem k téměř stoprocentní rovnosti země, vítr. Velmi vážně se tu bere otázka životního prostředí. V zemi je 15 národních parků.

Nizozemsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Nizozemsko je konstituční monarchie a současnou vládkyní je královna Beatrix. Země se skládá z 12 provincií (Drenthe, Flevoland, Frísko, Gelderland, Groningen, Jižní Holandsko, Limburg, Overijssel, Severní Holandsko, Severní Brabantsko, Utrecht, Zeeland). Nizozemsko můžeme také rozdělit na protestantský sever a katolických, jež od sebe oddělují velké řeky Rýn, Waal a Maas.

Jelikož byla země za první světové války neutrální, tak na ní nezanechala žádné šrámy, zato hospodářská krize a druhá světová válka už zanechali jizvy. Po válce se země stala jednou ze zakládajících členů EHS a začala ekonomicky posilovat. Nyní má Nizozemsko velmi silnou ekonomiku (je jednou z nejbohatších zemí světa), velké úspěchy zaznamenává zejména sektor služeb. Díky výhodné poloze u moře se velmi daří obchodu a dopravě (je zde třetí největší přístav na světě Europort v Rotterdamu). Jsou zde velmi dobré předpoklady pro zemědělství a to je tu také velmi rozvinuté (nejvíce se pěstuje obilí, cukrová řepa, kukuřice a brambory), živočišná výroba tvoří 70% celkové zemědělské produkce a chová se zde především skot.

Země je členem Evropské unie a platí se zde eurem. Země je také členem BENELUX, NATO, OSN, Rady Evropy, OBSE, OECD a dalších. Nizozemsko je velmi známé svým liberálním postojem vůči prostituci, homosexualitě, eutanazii i psychoaktivním drogám.

Mapa země