Nizozemsko - AmsterdamNizozemsko

Doprava v Amsterdamu

Do Amsterdamu se dostanete nejsnáze letadlem. Letadlem cesta trvá asi hodinu a půl, vlakem se do města dostanete za přibližně dvanáct hodin. Autem nebo autobusem se do Amsterdamu můžete dostat za 9 – 15 hodin. Všechny hlavní turistické atrakce města se nacházejí v centru nebo kousek od něj a tak se po městě dá nejsnáze pohybovat pěšky, anebo na kole. Ve městě je velmi dobře značená síť cyklostezek. Ve většině případů mají cyklisté přednost před motoristy. Půjčit kolo si můžete už za 6,50 € na den. Pokud si chcete kolo koupit, tak vás vyjde od 100 do 200€ a je vhodné si k němu koupit i zámek.

Amsterdam

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Autem se do města raději ani nevydávejte, je často ucpané, navíc je zde omezený prostor pro parkování. Na taxi vozy narazíte na každém kroku a stačí na ně mávnout, jízdné je ale poměrně drahé. Jinak je město vybaveno hustou sítí hromadné dopravy, jezdí zde tramvaje, autobusy, metro i čtyři osobní trajekty. V centru jezdí jen tramvaje (nejčastěji použijete nejspíše č. 2 a č. 5). Pokud budete chtít cestovat i na okraj města, tak je lepší použít autobus. Metro ve městě má, stejně jako v Praze, tři linky. Na každé zastávce najdete podrobnou mapu dopravní sítě. Město je rozděleno na zóny a podle nich tak záleží na tom kolik lístků, respektive proužků použijete do značkovacího strojku (platí pro tzv. strippenkaart). Existuje i celodenní jízdenka dagkaar, na kterou můžete jezdit až tři dny. Jednodenní stojí 6 €, dvoudenní 10 € a třídenní 13 €.

Pokud se budete chtít pokochat městem prostřednictvím plavby po zdejších kanálech, využijete tzv. Canal Bus. Ten jezdí po třech okružních trasách. Lodě staví na jedenácti zastávkách. Jízdenka stojí 16 €. Tuto plavbu nabízejí i lodě Museumboot, které ale staví jen na sedmi mol. Po kanálech se můžete projet také ve výletních člunech s prosklenou střechou. Za hodinovou jízdu zaplatíte přibližně 9 €. Pokud máte vodu opravdu rádi, pak si můžete půjčit i šlapadla.