Doprava v Rusku

Do Ruska se dostanete několika možnými způsoby. Lze letět přímými linkami do Ruska, teda Moskvy nebo Petrohradu. Na místě budete zhruba za čtyři hodiny. Pokud byste se chtěli dostat do jiných měst v Rusku, například Jekatěrinburgu nebo Rostova Donu, museli byste přestupovat. V zemi se lze přepravovat také vnitrostátními linkami.

Rusko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Kromě letadla můžete cestovat po Ruské federaci také po železnici. Přes Českou republiku vede přímo do Ruska jedna z hlavních železničních tras směřující ze západní a střední Evropy. Pokud byste tedy chtěli jet do Ruska vlakem, můžete nasednout hned na některé ze zastávek u nás a pak už se jen bez přestupů nechat unášet vlakem. Do Moskvy se z Prahy dostanete zhruba za třicet hodin. Vlaková doprava má v Rusku značnou tradici. Koleje zde vedou i do mnoha zapadlých městeček. Na ruském území se navíc nachází Transsibiřská magistrála spojující Moskvu s Vladivostokem, odkud navazují spojení až do Pekingu.

Centrálním železničním uzlem je samozřejmě metropole Ruska, odkud směřují vlaky do celé země. S autobusovým spojením to v rozsáhlém Rusku není tak dobré jako s vlaky. V mnoha vesnicích však představují jediný způsob dopravy pro zdejší obyvatele. Ani údaje v jízdních řádech zde nejsou příliš přesné, lepší je zeptat se místních. Pokud byste se rozhodli jet do Ruska autem, nezvolíte nejběžnější způsob cestování do této země, protože jde o hodně dlouhé cestování. Chování ruských celníků je navíc značně byrokratické. Měli byste také vědět, že v Rusku je kriminalita větší než u nás.

Ani po zemi není příliš pohodlné jezdit autem. Ve větších městech jsou nedílnou součástí zácpy, ruští řidiči jsou navíc značně nepředvídatelné, protože jezdí často v protisměru, aby se vyhnuli výmolům. Samotné komunikace jsou udržované pouze ve městech, na hlavních trasách a v evropské části země. Jinde, a zejména na venkově nebo v odlehlých částech země jsou silnice v naprosto šíleném stavu. V zimě se navíc nedostanete po mnoha silnicích na Sibiři.

Do Ruska se můžete vydat i trajektem z Německa nebo Polska. V Rusku existuje mnoho významných přístavů na tichomořském baltském pobřeží. Mezi nejdůležitější přístavy patří Vladivostok, Nachodka, Petrohrad nebo Soči. Plavit se dá i po řekách Lena, Volha, Ob, Amor či Don.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Ruska, letenky do Ruska i ubytování v Rusku.