Mohlo by vás zajímat:
• Autobusové jízdenky do Varšavy
• Letenky do Varšavy
• Ubytování ve Varšavě
• Půjčovny aut ve Varšavě
• Cestovní pojištění do Varšavy
Hlavní město Polska – Varšava – má poměrně pohnutou historii. Za války bylo zničeno a poté v podstatě celé znovu vystavěno. V současné době je z Varšavy živá metropole, plná obchodních center, mrakodrapů a plánů. Dominantu představuje obrovský Palác kultury a vědy, které městu daroval Stalin. Nádherou turisty pohltí Staré město, Královská cesta, Chopinovo muzeum i místa, kde stávalo židovské ghetto.• Autobusové jízdenky do Varšavy
• Letenky do Varšavy
• Ubytování ve Varšavě
• Půjčovny aut ve Varšavě
• Cestovní pojištění do Varšavy
SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Varšava se rozkládá v samém nitru Polska, na obou březích Visly, která ji rozděluje. Západní břeh je plný varšavských firem, bank, divadel a kin, zatímco východní část města je chudší. Přesto je Varšava místem plným života, kam míří lidé z celého Polska za prací a lepším životem. Každoročně ji obdivuje obrovské množství turistů, zvláště v létě. Současný ráz města ovlivnilo několik událostí – zkáza, kterou způsobila druhá světová válka, čtyřicet let komunistické nadvlády a současná transformace. To vše činí z Varšavy město plné kontrastů, protože historické památky, které přežily druhou světovou válku, zde sousedí s mrakodrapy, paneláky a ultralehkými skleněnými kancelářskými budovami.
Počátky Varšavy bychom našli na konci 13. a počátku 14. století. O pouhých sto let později se stala nejvýznamnějším městem nezávislého Mazovského vojvodství, které bylo připojeno k Polskému království v roce 1526. Později se z ní stalo hlavní město říše. V té době byla Varšava vystavěna v gotickém slohu, byla však zničena požárem, takže původní zástavbu nahradily budovy renesanční a barokní. Ani ta však nepřečkala švédskou invazi za třicetileté války.
Úplné nezávislosti se Varšava dočkala spolu s celým Polskem po první světové válce. Později se jej snažilo okupovat komunistické Rusko a nacisté. Ve druhé světové válce zřídili Němci v centru Varšavy ghetto, které bylo po vzpouře zlikvidováno. Při osvobození bylo zničeno na devadesát procent zástavby, Staré město bylo později vystavěno do své předválečné podoby, rekonstruovaly se historické části Varšavy, ale stavěly se i budovy socialistické. Po roce 1989 se Varšava stala městem s velkým hospodářským, kulturním i ekonomickým rozmachem.