Muzeum Adama Riese (Německo)

V roce 1984 bylo v městečku Annaberg-Buchholz, které leží nedaleko Božího Daru, založeno muzeum, které mapuje počiny zdejšího obyvatele a mistra počtáře německého národa Adama Riese. Slavný muž v městečku působil v době, kdy těžba stříbra v Annabergu prožívala zlatý věk. Žil zde od roku 1523 až do své smrti, která přišla o šestatřicet let později.

Muzeum Adama Riese

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Expozice je jakýmsi exkurzem do jeho života a díla, pokud se sem vydáte, dozvíte se zajímavé informace z historických postupů výpočtů, které prováděli ve středověku právě mistři počtáři, k nimž slavný obyvatel Annaberg-Buchholzu patřil. Počtáři se zabývali historickými matematickými knihami, mírami i váhami, které se ve starém Sasku používaly. Zajímavý je i přehled o neobvyklých metodách výpočtu a používání římských číslic na abakus.

V muzeu najdete i další zajímavost. K nahlédnutí je zde totiž originál tzv. Coß, což je jedno z nejvýznamnějších počtářských děl středověku. Kniha obsahuje nejen vědomosti o algebře, ale i kvadratických rovnicích, které jsou platné ještě v dnešní době.

Pokud jste příznivci těchto věd nebo jsou pro vás zajímavé, můžete se objednat I do počtářské školy Annaberg a matematicko-genealogickou knihovnu. Muzeum je otevřené každý den kromě pondělí, průvodce je možný pouze na objednávku.