Architektura Německa

Německo se může pochlubit bohatými dějinami architektury, kterou samozřejmě ovlivňovaly architektury sousedních států. Nejstarší památky pochází již z antiky, z období, kdy tehdejší Germánie byla pod nadvládou Říma. Další památky, které zde najdeme, pochází z předrománského období. Za zmínku rozhodně stojí vstupní objekt do města Lorsch, kterému se říká Torhalle. Byl postaven kolem roku 1030.

Německo

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Nastoupivší gotický sloh, který vznikl ve Francii, zanechal samozřejmě i v Německu své pozůstatky. První stavby gotiky pochází z první třetiny 13. století. Z této doby pochází Chrám Panny Marie v Trevíru. Po roce 1520 přišla do Svaté říše římské z Itálie renesance. Myšlenkový a architektonický směr, jehož stopy najdeme například na radnici ve městě Augsburg. Velmi oblíbené bylo v Německu baroko. Jeho ozdoby a kudrlinky najdeme například v dílech od Balthasara Nneumanna v kostele ve Wies nebo zámku v Ludwigsburgu. Později nastoupil další architektonický sloh, tentokrát klasicismus. Nejvýznamnějšími stavbami v tomto slohu je například Staré muzeum v Berlíně, zámek Charlottenhof a Braniborská brána v Berlíně.

V 19. a na počátku 20. století se různá sídla a stavby nesly ve stylu historismu, který se vracel zpět ke gotice a jiným dřívějším slohům. V této době vznikl například turisticky velmi oblíbený a téměř pohádkový zámek Neuschwanstein v Bavorsku a Berlínský dóm.

Počátek 20. století přinesl do architektury modernu, předními německými architekty této doby jou Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe. V době nacismu se výrazně uplatňovala monumentální architektura, která výrazně ovlivnila tvář německých měst. V roce 1972 byl dokončen olympijský stadion v Mnichově, v němž německá architektura našla opět svůj styl.