Základní informace o Mnichově

Mnichov je hlavním městem Bavorska, nachází se v podhůří Alp a je to třetí největší město v Německu. Tvoří jedno z třiadvaceti center Svobodného státu Bavorska. Jde o město s největší hustotou osídlení v Německu. Mnichovem protéká řeka Isar, na níž se nachází ostrůvky Museumsinsel s Deutschen Museum, v bezsprostřední blízkosti najdete i Praterinsel, sem chodí mnichované i turisté rádi odpočívat a tráví zde svůj volný čas. Mnichov je plný menších i větších jezer jako je například Ammersee, Wörthsee nebo Stranbergské jezero. Patří k nim i Kleinhesseloher see v Anglické zahradě nebo jezero v Olympiaparku.

Mnichov

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Úplným centrem a nejstarší částí města je kostel Petersbergl, kde byla již v 8. Století pobočka mnichů z kláštera Tegernsee. První zmínka o Mnichovu jako městu pochází z poloviny 12. století. Později se stal centrem rozkvětu a hospodářského vzestupu. Mnichovu se nevyhnula morová epidemie ani třicetiletá válka.

Koncem 18. století došlo k velkému rozkvětu města, které v té době mělo na 170 tisíc obyvatel, v roce 1933 už jich bylo 840 tisíc. V 19. století se stal Mnichov známým evropským centrem umění a věd. Byla vybudována Ludwigstrasse s vítězným obloukem, kulturní centrum na náměstí Königplatz se stavbami ve stylu řecké antiky. Svůj rozmach zažila umělecká čtvrť Schwabing.

Ani Mnichovu se nevyhnulo nacistické hnutí, Hitler zde dokonce rozbil svůj hlavní stan. V roce 1972 se ve městě konaly Sedmnácté letní olympijské hry, kde došlo k zabití jedenácti izraelských sportovců palestinskými fanatiky. Dnes je Mnichov vzkvétající, pulzující město plné života, kam vyráží turisté buď jen na poznání památek, nebo i nočního života a zábavy.

Pokud se sem dostanete, určitě si nenechte ujít návštěvu radnice, olympijského parku v Mnichově, který se nachází asi 4 km na sever od centra, je architektonickým unikátem. Poblíž stadionu stojí 291 m vysoká olympijská věž s televizní anténou a vyhlídkovým ochozem, která je dominantou města. Při návštěvě Mnichova stojí za to navštívit i zdejší veletrhy Messestadt Riem.

Mapa města