Muzejní ostrov (Německo - Berlín)

Jestliže jste muzejními nadšenci, určitě si při návštěvě Berlína nenechte ujít Muzejní ostrov, na němž najdete pět muzeí, které jsou od roku 1999 zahrnuty na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Se stavbou celého komplexu se začalo ve 20. letech 19. století, dokončen byl až o sto let později. Většina však byla ve druhé světové válce zničena. Exponáty naštěstí zůstaly ve velké míře zachovány. Staré muzeum je nejstarší částí komplexu a původně neslo název Královské. Bylo postaveno v první polovině 19. století. Původně mělo sloužit jako archiv uměleckých kousků pruské královské rodiny, dnes zde vystavují kopie antických soch.

Muzejní ostrov

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Nové muzeum najdete přímo za Starým muzeem. Bylo postaveno jen o několik desetiletí později, z velké části však bylo zničeno druhou světovou válkou. Po rekonstrukci sem bylo přesunuto Egyptské muzeum s bustou královny Nefertiti.

V roce 1866 byla zahájena stavba Staré národní galerie. Většina zdejších exponátů byla za nacismu označena za zdegenerované umění a prodána do různých koutů světa. Dnes zde najdete zejména díla Paula Cézanna, Clauda Moneta a dalších umělců.

Pergamonmuseum je nejnavštěvovanějším muzeem v Německu. Je postaveno v neoklasicismu, pochází z první poloviny 20. století. Nejznámější částí muzea je Pergamonský oltář, který patří k typickým artefaktům z helénistické doby z 2. století př. n. l. Uvidíte zde však i umění z doby Babylónské říše, velkým zážitkem je například Ištařina brána. Na konci muzejního komplexu najdete nebarokní Bode muzeum, které se zaměřuje na období středověku, najdete zde i exponáty z byzantského období, italské gotiky i raně renesanční.