Historie Valencie

Historie Valencie ve Španělsku, je vzrušující a základním čtením Pokud chcete skutečně pochopit a ocenit to krásné město. Valencia byla založena Římany v roce 138 př. n. l., a označena názvem Valentia. Následně byla obývána Řeky, Féničany, Kartagincemi, Římany, Vizigóty, Byzantskou říší a v 8. století byla obsazena Maury. Maurové s sebou přivezli pomeranče, olivy, hedvábí, rýži a keramiku, které jsou stále nedílnou součástí Valencie. Nejdůležitější je, že zavedli velmi přínosný zavlažovací systém, který ještě dnes funguje.

Valencie

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V roce 1094 si podmanil Valencii Rodrigo Díaz de Vivar, známý jako El Cid (Boss). V roce 1238 však dobyl město Jaime já Aragona a udělal z Valencie království. Následoval Zlatý věk Valencie. V 15. století byla Valencie prosperující a moderní, jakou zůstala dodnes. Byla to doba, v níž vznikalo spousta nádherných staveb, jako La Lonja, El Miguelete (zvonice), Palau de la Generalitat (palác) a Torres de Quart (věže).

Valencie byla jedna z nejvíce kultivovaných a důležité obchodních velmocí ve Středomoří. V této době zkvétalo i umění a kultura, dokazuje to i Joanot Martorell, španělský romanopisec, který velice přispěl ke kultuře ve Valencii napsaním prvního evropského románu, „Tirant lo Blanch” (Knight White).

S vítězstvím Bourbonů a hlavně Filipa V, byla Valencie zbavená zvláštních privilegií a autonomie, kterými se město těšilo od vlády krále Jaimeho. Bourboni vládli ve Španělsku až do války za nezávislost (1808-1813), kdy Napoleon poslal vojáky do Španělska a udělal králem jeho bratra. To vyvolalo násilné vzpoury ve Valencii, stejně jako v dalších španělských městech a Francouzi nakonec ustoupili v roce 1813.

Počátkem 19. století byl ve Španělsku rozkvět renesance. To byla doba objevení jazyka Katalánštiny a je to pro Španělsko součást národního dědictví. Na konci tohoto století byly ve Valencii zbořeny městské hradby, aby se město mohlo rozrůstat. Avšak lidé stále vnímají staré hradby, jako hranice města.

Řeka Turia často zaplavovala blízké Old Quarter. Nejhoršími záplavami, byly asi záplavy v roce 1957, které zabily hodně obyvatelů Valencie. Řeka byla přesměrována a během roku 1990 byla původní suchá koryta převedena do krásné zahrady Turia. Dnes je Valencie hlavním centrem umění a kultury.