Základní informace o Španělsku

Španělsko (oficiálně Španělské království – španělsky Reino de España) je oblíbenou turistickou destinací na Pyrenejském poloostrově. Se svou velikostí 504 782 km² je 50. největším státem na světě. Hlavní město Madrid o počtu 3 255 944 obyvatel a hustotou zalidnění je jedním z nejlidnatějších oblastí Evropy. Další významná města Španělska jsou především Barcelona, Valencie, Málaga, Zaragoza a Vigo.

Co se podnebí týká, Španělsko leží v subtropickém pásu, ale můžeme ho rozdělit do několika odlišných oblastí. Přímořské klima vládne při pobřeží Středozemního moře, kde v letních měsících panují teploty okolo 30°C, v zimě pak okolo 12°C. Jaro a podzim bývají deštivé. Oceánské klima na severu a západě se vyznačuje mírnými teplotami po celý rok (v zimě okolo 10°C a v létě 18°C) a vydatnými srážkami. Kontinentální klima ve vnitrozemí se vyznačuje velkými teplotními výkyvy jak z krátkodobého hlediska (den/noc až o 18,5°C), tak z dlouhodobého, kdy se střídají velmi horká léta s teplotami nad 30°C s chladnými až mrazivými zimami.

Španělsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Na severovýchodě hraničí s Francií a Andorrou, na jihu s Gibraltarem a na západě s Portugalskem. Ke Španělsku dále patří i Kanárské ostrovy, Baleáry, katalánské město Llívia, které je zcela na území Francie, a severoafrické državy Ceuta a Melilla. Z jihu a východu je Španělské království omýváno Středozemním mořem, za severu a západu pak Atlantským oceánem.

Celkem se Španělsko dělí na 17 autonomních společenství a 2 autonomní města. Jsou to: Andalusie, Aragonie, Asturie, Baleárské ostrovy, Baskicko, Extremadura, Galicie, Kantábrie, Kanárské ostrovy, Kastilie a León, Kastilie-La Mancha, Katalánsko, La Rioja, Madrid, Murcie, Navarra, Valencie, Ceuta a Melilla.

Z geografického hlediska se dá Španělsko rozdělit na Zelené Španělsko a Suché Španělsko. Zelené Španělsko, rozprostírající se na severu země především v oblastech Galicie, Asturské knížectví, Kantábrie a Baskicko, se vyznačuje horským reliéfem a zalesněnými plochami, s častým výskytem srážek (okolo 800 mm). Suché Španělsko, zabírající zbytek poloostrova, je typické svými nížinami a vyprahlými planinami, kde se srážky pohybují okolo 500 mm/rok. Nejvyšší horou je Pico de Teide (3718 m. n. m.) na ostrově Tenerife a je zároveň jednou z největších sopek světa. Nejnižším bodem je Atlantský oceán. Nejdelší řekou je Ebro se svou délkou (na Španělském území) 928 km.

Mapa země