Architektura Valencie

Co se týče architektury ve Valencii, určitě potěším milovníky moderního umění. Protože právě Valencie je perla moderní architektury. Asi úplně největším lákadlem je urbanistický komplex nazvaný Město umění a věd. Rozprostírá se na ploše úctyhodných 3 500 hektarů a jeho autorem je známý valencijský architekt Santiago Calatrava. Bývá nazýván největším zábavním a vzdělávacím komplexem. Je složen ze čtyř částí a to sice z vědeckého muzea, planetária, oceánografického pavilonu a Paláce umění.

Valencie

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Již zmiňovaný Palác umění je ze všech pavilonů nejmladší a také pravděpodobně nejhonosnější. Jeho tvar má podle Calatravy připomínat žraločí hřbet a má kapacitu až 1 300 míst. Zajímavé a velmi hezké vnitřní prostory slouží především pro baletní představení, operu a jiná velká hudební vystoupení. Stejně zajímavá je však i budova planetária z roku 1998, kde je k navštívení i multikino IMAX. Planetárium je navrženo do podoby lastury a tento dojem mnohonásobně umocňují rozsáhlé vodní plochy, které obklopují nejen planetárium, ale ostatně i celý komplex.

Dále nám může Valencie nabídnout kombinaci starověké městské brány, gotické katedrály, přepychových barokních paláců a modernistického tržiště. Právě čtvrť Barrio del Carmen je plná křivolakých uliček, ve kterých se snadno ztratíte, ale také si příjemně užijete procházku. Právě tady najdete historické památky typické pro každé starobylé španělské město: katedrálu, radnici a spoustu náměstí, na jejichž venkovních terasách si můžete stylově odpočinout.

Valencie

Katedrála, která se zde nachází je z 13-15 st. a je primárně gotického stylu, najdou se zde však i prvky Baroka a románské kultury. Nachází se v ní spousta uměleckých děl, dále však i opravdový koráb. Dalším skvostem gotických umělců je Lonja de la Seda, palác, který byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1996. Byl postaven na začátku 16. století a je skutečným symbolem zlatých časů Valencie, časů, kdy toto město bylo jedním z hlavních evropských kulturních a hospodářských center.

La Lonja je rozdělena do třech hlavních částí, hlavního sálu, pavilonu konzulátu a soudu. I ženy si ve Valecii přijdou na své. Již zmiňované tržiště není oblíbené jen pro množství zboží, které nabízí, ale hlavně proto, že se se nenachází v krkolomných uličkách, ale v jedné velké hale. Velmi známá je také Plaza de Torros (náměstí býků), nebo dvě věže Torres de Quart.