IrskoIrsko

Pohoří Burren (Irsko)

Pohoří Burren se nachází v hrabství Clare. Burren je velký 250 kilometrů čtverečních, patnáct kilometrů z toho tvoří národní park. Burren je plný kamenných zídek, seskupení, mohyl, zbytků ruin, pevností, podzemních prostor a dolmenů. Za svůj vzhled vděčí pohoří pohybu ledovců. Když se ledovec pohyboval, strhl sebou většinu zeminy a obnažený vápenec tak byl vystaven vnějším podmínkám. Docházelo k erozi a docházelo ke vzniku typických kamenných chodníků.

Pohoří Burren

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V Burrenu se nachází mnoho rozmanitých druhů rostlin, například devaterník šedý, hořec jarní nebo mochna křovitá. V oblasti panuje velmi extrémní oceánské klima, průměrná teplota v zima je sedm stupňů a v létě patnáct stupňů Celsia.

Nejnavštěvovanějšími místy v této oblasti je jeskyně Ailwee, dolmen Polnabroke a Moherské útesy. Jeskyně se nachází na severu pohoří a uvnitř je kouzelný podzemní vodopád. Uvnitř jeskyně byly také nalezeny pozůstatky dnes už vyhynulého druhu medvěda.

Ponabroke leží uprostřed pohoří a je ztotožňován se Stonehenge, kvůli podobnému postavení kamenů. Tento dolmen pochází z doby bronzové a je nejznámějším a nejzachovalejším náhrobním portále. Masivní kamenné desky jsou postaveny do tvaru stolu a to do výšky necelých dvou metrů. V okolí se nachází stovky menších dolmenů. Dříve Pulnabrone tvořil vstup do hrobky a byl celý pokryt zeminou.

Moherské útesy jsou tvořeny z pískovce a měkké břidlice. Úsek útesů je dlouhý osm kilometrů a vysoký je v průměru 200 metrů. Na nejvyšším z Moherských útesů stojí O´Brianova věž, odkud se můžete rozhlédnout po okolí.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Irska, letenky do Irska i ubytování v Irsku.