IrskoIrsko

Glendalough (Irsko)

Glendalough je vesnice v County Wicklow. Pyšní se zejména klášterem ze šestého století, který postavil poustevník a kněz sv. Kevin. Klášter se nachází v údolí známém jako Údolí dvou jezer. V desátém až dvanáctém století byl klášter nejvýznamnějším poutním místem a důležitým kulturním centrem. Klášter byl zničen v roce 1398 anglickým vojskem. Zbyla z něj jen okrouhlá kamenná věž (vysoká 33 metrů), zbytky sedmi chrámů a kamenné domy, v okolí je také hřbitov. V době ohrožení se do věže uchylovali všichni obyvatelé. Do věže se vstupovalo oknem po provazovém žebříku.

Glendalough

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Asi deset metrů nad břehem jezera je útes, kde je otvor do malé jeskyně. Jeskyni se říká Lóže sv. Kevina, tento myslitel zde údajně meditoval. Podle archeologických nálezů ale jeskyně sloužila jako lidské obydlí již 2000 let před sv. Kevinem.

Areál se dělí na dvě oblasti. Oblast dolního jezera je přístupná od silnice a je zde hotel, parkoviště a obchod se suvenýry. Právě zde se nachází kostel sv. Kevina, dále také katedrála sv. Petra a Pavla, pocházející z jedenáctého století. Oblast horního jezera je od parkoviště asi čtvrt hodiny chůze a setkáte se zde s mnohem komornější atmosférou.

Jsou zde zříceniny kostela Reefert Churých, pocházejícího z jedenáctého století. Kostel byl postaven nad hrobkami keltských šlechticů. Je zde také poustevna sv. Kevina.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Irska, letenky do Irska i ubytování v Irsku.