Irsko - DublinIrsko

Základní informace o Dublinu

Dublin je hlavním a také největším městem Irské republiky. Město je centrem státní správy. Dublin také už po několik let patří k největším evropským metropolím popu a rocku (pochází odsud například kapela U2).

Území, na kterém se Dublin nachází, bylo osídleno už před rokem 988, ale právě tento rok se oslavuje jako výročí vzniku města, v té době se totiž Dublin stal součástí irského království. V roce 1170 bylo město dobyto Anglonormany a Dublin byl vyhlášen hlavním městem oblasti Pale anglickým králem Jindřichem II.

Dublin

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Dublin nabýval na významu a postupně se stává centrem angloirské státní správy a kultury. Už v roce 1592 zde byla založena první irská univerzita Trinity College. Prudký hospodářský rozkvět města nastal s příchodem hugenotských a vlámských tkalců v 17. a 18. století. V roce 1750 byl Dublin druhým největším městem na britských ostrovech. V roce 1851 byla založena první katolická univerzita University College.

Mezi hlavní turistické cíle ve městě patří hrad Dublin Castle, který má úchvatné reprezentační místnosti (Trůnní sál, slavností síň Patrick´s Halls). Čtvrť Temple Bar je lemována domy ze 17. až 19. století, zajímavé je zejména filmové centrum Irish Film, kde jsou dva kinosály, archiv, knihkupectví, bar a restaurace. V knihovně jsou velmi cenné listiny a tisky a je zde vytavena jedinečná Book of Kells. Pokud chcete nakupovat a máte dostatek peněz, tak se určitě vydejte do pěší zóny Grafton Street. Nachází se zde nákupní středisko Powerscourt Townhouse Centre, které se pyšní zastřešeným atriem, mnoha kavárnami, galeriemi a samozřejmě obchody předních značkových firem. Hned vedle tohoto centra sídlí Civic Museum, kde se můžete pokochat plány města, skicami a akvarely.

V parku St. Stephan´s Green jsou sochy slavných dublinských občanů, je to poměrně velký park a najdete ho na jižním konci ulice Grafton Street. Zajímavé je také National Museum, které se věnuje irské kulturní historii, nebo budova celnice Custom House, která je považována za nejkrásnější stavbu, pocházející z pera architekta J. Gandona.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Dublinu, letenky do Dublinu i ubytování v Dublinu.