IrskoIrsko

Základní informace o Irsku

Země se rozkládá na ostrově v těsném sousedství Velké Británie. Irsko je správně rozděleno do dvou částí, severní část patří ke Spojenému království a zbytek je samostatným státním útvarem, Irskou republikou (nezávislý stát od roku 1937). Na ostrově žije dohromady něco málo přes pět milionů obyvatel, z toho v Irské republice 3,6 milionů. Přibližně 90% všech obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi a většina z nich se také pravidelně zúčastňuje bohoslužeb. Hlavním městem země je Dublin. Irská republika se dělí na čtyř provincie: Connaught, Leinster, Monster, Ulster. Tyto provincie se dále dělí na 26 hrabství.

Irsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Irsko je proslulé přírodními krásami. Asi 80% povrchu země tvoří nížiny. V zemi je také několik hor a masivů (Twelve Bens, Nephins, Galtee Mountains, Caha Mountains). Nejvyšší horou je Carrantuhill (1041 m). Na území Irska leží plno ledovcových jezer, je zde hodně úrodné půdy, plno rašelinišť, slatiny, bažin a močálů. Nejdelší řekou Irska a celých Britských ostrovů je Shannon. Největším irským jezerem je Lough Corrib. Lesy zabírají 5% plochy ostrova. Ze zvířat zde můžete spatřit lišku, jezevce, zajíce, jeleny, divoké kozy, divoké poníky. Ve vodách kolem pobřeží žije mnoho delfínů a sviňuch, někdy jsou tu k vidění i želvy. V zemi jsou čtyři národní parky (Connemara, Glenveagh, Killarney, Wicklow Mountains).

V zemědělství zaměstnává asi 11% obyvatel a většina irských farem jsou malé rodinné usedlosti. Větší část zaujímá živočišná výroba. Mezi největší nerostné bohatství patří rudy, těží se zde měď, olovo, zinek, kobalt, stříbro a cihlářský jíl. Nejdelší průmyslovou tradici v zemi má pivovarnictví a cukrovarnictví, významnými odvětvími jsou také textilní, sklářský, papírenský a strojírenský průmysl. Významným odvětvím je také cestovní ruch. Zemi ročně navštíví na čtyři miliony turistů. Nejlepší dobou na návštěvu Irska je květen až říjen.

Země je parlamentní demokratický stát. Irsko je členem OSN a Evropské unie. Řadí se mezi tzv. Keltské tygry a patří mezi nejúspěšnější ekonomiky na světě.

Mapa země

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Irska, letenky do Irska i ubytování v Irsku.