Sfinga (Egypt - Gíza)

Sfinga je dnes největší sochou v Egyptě vytesanou z výstupku skály. Nalezneme ji na západním břehu Nilu. Je vysoká 20 m a dlouhá 73 m. Všeobecně se věří, že byla postavena 3000 let před naším letopočtem. Zobrazuje se jako lví tělo s lidskou hlavou. Socha zobrazuje panovníka Rachefa ze IV. dynastie. Sfinga střeží vchod do Údolí mrtvých. Dodnes nevíme, jak staří Egypťané sfingu nazývali. Název sfinx, který je totiž používán, přinesli Řekové.

Sfinga postupem času utrpěla mnohá poškození. Její tělo je vyrobeno z vápencového podloží a postupem let bylo zasypáno pískem. Zasypané části se obrousili a ztratili původní tvar.

Sfinga

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Již první pokusy o vykopání proběhly v roce 1400 před naším letopočtem. Nařídil je panovník Thutmos IV. Podařilo se mu Sfingu odkrýt až po přední tlapy. Na památku tohoto činu jí nechal vztyčit mezi předními tlapami pomník. Další z chybějících částí Sfingy je nos. Legenda tvrdí, že byl ustřelen při nájezdu Napoleonských vojsk. Pravda je ale taková, že existují obrazy z předchozích let a ani na těch Sfinga nos již nemá.

Pravděpodobně přišla Sfinga o nos již ve 14. století. Kdy se súfijský fanatik Sa’im al-Dahr rozhořčil, protože obyvatelé Egypta Sfingu vzývali jako svého boha, aby dosáhli lepší úrody. Za daný čin byl odsouzen k trestu smrti. Moderní vykopávky začali probíhat v roce 1817. To byla vyproštěna hruď Sfingy. Vykopávky vedl kapitán Caviglia. Úplné vykopání se podařilo až v roce 1925.

Zajímavostí Sfingy je to, že je vždy focena pouze zepředu. Vysvětlení je docela pragmatické. Ačkoliv se to nezdá, špinavá Káhira je od místních památek co by kamenem dohodil a tak kus za Sfingou naleznete místní skládku a McDonalds.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Gízy i ubytování v Gíze.