Belgie - BruselBelgie

Architektura Bruselu

Bruselská architektura je velmi různorodá. Najdete zde středověké domy, ale i post moderní budovy institucí Evropské unie. Vedle několika málo dochovaných ukázek středověké brabantské gotiky se město může pochlubit nejkrásnějšími příklady vlámské renesance na světě. Jedním z největších bruselských architektonických skvostů je Grand Place, který je od roku 1988 na seznamu světového dědictví UNESCO (spolu s gotickou radnicí v centru města, katedrálou sv. Michaela a Gudula a hradem Laken). Na Grand Place se nalézají krásné barokní stavby a neoklasické kostely a domy.

Brusel

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Město je známé svými vlámskými domy, ty navrhl architekt Victor Hort, jsou postaveny v secesním stylu a zapsány na seznamu UNESCO. V tomto stylu je postaveno také mnoho nových budov na předměstí (zejména v Schaerbeek, Eterbeek, Ixelles a Saint-Gilles). Krásný a velkolepý je také neoklasický justiční palác, jenž je větší než chrám sv. Petra v Římě. Secesní budova Basilique du Sacré-Coeur je pátý největší kostel na světě.

Tři fáze pozdně gotické architektury jsou k vidění v katedrále sv. Michael a Gudule (vitráže, sochy apoštolů v lodi, barokní styl „židle pravdy“, velké varhany...). Kostel Notre Dame du Sablon je zase známý pro galerie s pestrobarevnými Vitrážemi, které jsou v noci osvětleny zevnitř a tvoří nápadní kontrast s šedobílou gotickou budovou. V románsko-gotickém stylu je postaven kostel Notre Dame de la Chapelle, který pochází ze 13. století. Muzea a zahrady VanBuuren jsou postaveny ve stylu art deco. Pocházejí z let 1924 a 1928 a nabízejí velmi významné sbírky obrazů a soch z 15. až 20. století. Obdivovat dokonalé symetrie a geometrické uspořádání můžete v parku na náměstí Ambiorix.

Farmy a stodoly Ramee pochází z 18. století. V jedné z největších stodol v zemi můžou návštěvníci obdivovat monumentální krovy a impozantní sloupy. Stáje se nacházejí v obrovském sálu s trojitým stropem. Nejmodernějším symbolem města je Atomium, 165 miliardkrát zvětšený atom železa, který byl symbolem Expa 58.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Bruselu, letenky do Bruselu i ubytování v Bruselu.