Belgie - LutychBelgie

Základní informace o Lutychu

Lutych neboli Liège je hlavní město stejnohmenné na východě Belgie. Aglomerace Lutychu má přibližně 600 000 obyvatel, a je tedy největší aglomerací ve Valonsku a třetí největší aglomerací v Belgii.

Lutych je nejdůležitějším kulturním centrem Valonska a jeho obyvatelé jsou převážně frankofonní. Město je sídlem jediné státní frankofonní univerzity v Belgii, založené roku 1817. V Lutychu žije významná italská menšina, což se projevuje v celkovém stylu města a zejména pak v kuchyni. Díky dobrému vodnímu spojení s Francií, Vlámskem a Nizozemskem má Lutych třetí největší říční přístav v Evropě (Port autonome de Liège). Taktéž se toto město může pyšnit statusem železniční uzel západní Evropy.

Lutych

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Za zmínku jistě stojí Eglise St-Croix (Kostel sv. Kříže), který je příkladem tzv. halového kostela, který je charakteristický trojlodím o stejné výšce, připomíná tak jakousi halu. Nedaleko tohoto kostela se nachází i dům lutyšského rodáka, skladatele Césara Francka. Rovněž důležitý je Palais des Prince-évêque (Palác knížete-biskupa), kde převládají pozdně gotické až renesanční prvky architektury, přestože byl postupně přestavován i v novověku. Tento palác má dvě arkádová nádvoří, z nichž je však veřejnosti přístupné jen jedno. A to je skutečně nádherné. Údajně je to největší světská gotická stavba na světě. V komplexu dnes sídlí některé orgány justice a provinční správy.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Lutychu, letenky do Lutychu i ubytování v Lutychu.