Belgie - BruselBelgie

Základní informace o Bruselu

Brusel je hlavním městem Belgie a zároveň také největším v celé zemi. Město je hlavním centrem Francouzské a Vlámské komunity a nachází se v provincii Brabant. Město leží přímo ve středu země a žije zde 145 tisíc obyvatel (v celé aglomeraci žije něco přes milion obyvatel). Brusel (aglomerace) je tvořen 19 obcemi. Je to dvojjazyčné město, úředními jazyky jsou francouzština (tou se hovoří spíše v jižní části) a nizozemština (spíše v severní části). Městem protéká řeka Senne.

Brusel

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Centrální Brusel můžeme rozdělit do dvou hlavních částí, Horní město a Dolní město. Dolní město je historicky chudší region, žili zde přistěhovalci a dělníci. Je tu Grand Place (srdce města) nebo také starobylá dělnická čtvrť Marolles. Horní město bylo vždy tradičním sídlem aristokracie. Nalézá se zde zelená oáza Parc de Bruxelles. Nacházejí se zde také nejlepší muzea v Bruselu.

Je to administrativní centrum Evropské unie a tak bývá často nazýván také hlavním městem Evropy. Sídlí zde významné instituce Evropské unie, NATO a Euratomu. Město se svými vyhlášenými hotely a restauracemi, ale i s kulturním dědictvím odrážejícím se v historických budovách a muzeích ukázalo jako výborné místo k hoštění tisícovek eurokratů a byznysmenů. Z České republiky se do Bruselu dostanete letadlem za hodinu a půl a letenka Vás vyjde na necelých šest tisíc korun. Rozhodně je na co se tu dívat.

Město má dlouho historii a nabízí velkou škálu turistických atrakcí, například slavné náměstí Grand Place, park Mini Europe, kde je k vidění více než 300 zmenšenin významných evropských budov, slavná socha „čůrajícího chlapečka“ nebo Atomium, postavené pro EXPO 58 a samozřejmě mnoho dalších.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Bruselu, letenky do Bruselu i ubytování v Bruselu.