Turecko - BursaTurecko

Komplex Muradiye (Turecko - Bursa)

Komplex Muradiye nebo také jinak nazýván komplex Sultána Murata II, osmanského sultána, který vládl v letech 1421-1451, se nachází ve městě Bursa v Turecku. Sultan Murat II byl poslední z osmanských sultánů vládnoucí v původním osmanském hlavním městě Bursa. V tomto komplexu se nachází dvanáct hrobů. Všechny patří příbuzným sultána. Výstavba komplexu začala po dokončení mešity Yesil, která je ve východní oblasti Bursa. Velké zemětřesení v roce 1855 poškodilo celý komplex Muradiye.

Komplex Muradiye

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Rozsáhlý komplex se skládá z Muradiye mešity, Muradiye Madrasa, Muradiye Vana, Muradiye Hospice, fontány, epitafy, Sultan Murata II hrobky, Şehzade Ahmed hrobky, Cem Sultan hrobky, Şehzade Mahmud hrobky, Şehzade Mustafa hrobky, Gülşah Sultan hrobky, Ebe Hatun hrobky, Huna Hatun-AK hrobkyky, Mukrime Hatun hrob, Saraylilar hrobky, Gülrah Sultan hrobky a Sirin Hatun hrobky.

Mešita byla prvním projektem v areálu, dokončena byla v roce 1426. Mešita je postavena ve zjednodušené verzi s klenutým sloupovím postaveným z cihel a čtyřmi hlavními kopulemi. Šestihranné dlaždice v tyrkysové a tmavě modré zdobí interiér. Existují tu také dva minarety. Jeden, který je starý a druhý, který byl kvůli zemětřesení přestavěn. Přestavba proběhla v roce 1994. Požár mešity na počátku 18. století byl důvodem její přestavby v rokokovém stylu.

Madrasa se nachází na západ od mešity. Skládá se z centrální nádvoří obklopeného studentskými pokoji a třídami. Exteriér je z cihel a kamene. Zatímco madrasa sám nemá stavební nápis kvůli řadě přestaveb, nápis na mešitě tvrdí, že madrasa byla také postavena v roce 1426 od Murata II. Tmavě modré a tyrkysové dlažba zdobí interiér Madrasy, zatímco cihla zdobí exteriér a vchod.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Bursy i ubytování v Burse.