Chinatown (USA - Los Angeles)

V centru Los Angeles se nedaleko nejstarší části města zvané El Pueblo rozrostla čínská čtvrť Chinatown s nesčetnými asijskými krámky a restauracemi. Od svého vzniku v roce 1870 si stále uchovává tvář exotického světa, na hony vzdáleného od zbytku metropole. Mísí se zde několik asijských kultur, krátká zastávka tak určitě stojí za to.

Chinatown

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

První Číňané přišli do Kalifornie v období zlaté horečky, tedy kolem roku 1848. Našli si práci v dolech a na výstavbě železničních tratí. Jelikož se museli během svého pobytu zde potýkat s nevraživostí a předsudky evropských přistěhovalců, vytvořili si pevně spjaté komunity. První čínská čtvrť tak v Los Angeles vznikla již v roce 1870 v místě dnešního nádraží Union Station. V polovině 30. let 20. století však byla přestěhována asi o 820 metrů na sever.

Dnes již v této rozmanité čtvrti žije a pracuje na 12 tisíc lidí. Za centrum Chinatownu je považováno New Chinatown Central Plaza, kam se dostanete zdobenou branou North Broadway. Central Plaza je zajímavým pěším komplexem, který lemují pestře zbarvené budovy se střechami ve tvaru pagody. Ve zdejších obchodech nakoupíte nejrůznější dovážené zboží, od nefritových šperků a starožitností až po levné bezvýznamné cetky.

I když domy v postranních uličkách již nejsou tak zdobné a výrazné, ukrývají četné restaurace, kam se můžete nechat zlákat na rozmanité čínské pokrmy, od „dimsumů“, což jsou v páře vařené nebo grilované knedlíčky s náplněmi, až po pálivé sečuánské speciality. Každoročně se na počátku února v Los Angeles konají oslavy čínského Nového roku, které jsou jen o něco méně okázalé než v San Franciscu. Během těchto dní můžete na ulicích pozorovat tanečníky v dračích a lvích kostýmech, které doprovázejí ještě hráči na bubny a činely. Atmosféru doplňují alegorické vozy a ohňostroje.

Další asijskou komunitu najdete směrem na jih, kde se rozprostírá tzv. Little Tokyo, což je nejpočetnější japonsko-americká komunita v Severní Americe. Obchodní centrum se rozkládá kolem Bunker Hillu, kdysi zámožné čtvrti obývané viktoriánskou šlechtou. Little Tokyo se může chlubit více jak 200 tisíci návštěvníky ročně, kteří zaplavují tamní japonské trhy, obchody, restaurace a chrámy. Dnes je srdcem této čtvrti Japanese American Cultural and Community Center v South San Pedro Street, které pořádá různé kulturní aktivity a slavnosti, třeba Nisei Week.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Los Angeles i ubytování v Los Angeles.