Jídlo ve Švédsku

Jestliže jste gurmáni, určitě si přijdete na své i ve skandinávské kuchyni, ačkoli není tolik vyhlášená jako třeba francouzská nebo italská. Stačí si zajít do některé z místních restaurací, nejlepší jsou ty malé, tradiční. Základem švédského jídelníčku jsou mořské ryby a plody. Častá je také zvěřina. V restauraci si tak můžete dát lososa, tresku, sledě, nejčastější přílohou jsou brambory.

Švédsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Typicky švédským pokrmem, který u nás můžete ochutnat například v Ikee, jsou masové kuličky s brusinkovým želé, džemem nebo omáčkou. Brusinky vůbec jsou typickou surovinou, kterou Švédové využívají i do moučníků.

Švédové si potrpí na müsli s mlékem, které často snídají, vydatnější oběd, kde nechybí moučník. Typický je také tzv. Švédský stůl. Pokud jste příznivci sladkého pečiva, určitě ochutnejte některou ze specialit, kterou můžete najít v některé ze zdejších pekáren. Určitě neodoláte například mandlovému dortu nebo brusinkovým koláčům.

U pití si dejte pozor zejména u alkoholických nápojů, ve Švédsku je prohibice. Alkohol vám prodají (kromě restaurací) pouze ve specializovaných prodejnách, kam můžou až plnoletí. Zejména před víkendem se zde připravte na pořádné fronty.