Architektura Švédska

Švédové jsou národem, který si potrpí na design, detaily a originalitu. S tím souvisí i architektura, nad jejíž propracovaností může návštěvník jen kroutit hlavou. Místní kostely, budovy a stavby jsou tak originální, že to někdy až bere dech. Pokud se do Švédska vydáte, rozhodně navštivte nejen města, ale i venkovská stavení. Švédsko je typické tím, že zde najdete buď velká města, nebo samoty, obojí však z architektonického hlediska a atmosféry stojí za to.

Švédsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Počátky švédské architektury můžete vidět na ostrově Öland, kde se nachází opevněná vesnice s vápencovými hradbami a devíti branami, pochází z doby železné. Na jihozápadě ostrova Falsterbo také najdete rekonstruovanou vikingskou vesnici Foteviken. Ve městech vás čekají nádherné budovy, kostely z červených cihel s propracovanými interiéry. Většinou pochází ze středověku, alesamozřejmě najdete i mnoho novodobých zámků, kostelů a jiných staveb. Například katedrála ve městě Lund je v románském slohu, další jsou gotické, renesanční a barokní (například zámky Vasovců). Naprosto impozantní je pak katedrála v Uppsale, která je největší v celé Skandinávii.

Raritou jsou z architektonického hlediska venkovské domky, které bývají dřevěné a natřené barvou připomínající cihly. Okna pak mívají bílé rámy. Poměrně nevídané je i to, že Švédové si v oknech nezatahují závěsy. Naopak, nejlépe v každém okně mají lampu nebo svíčky, které po večerech svítí. Nejznámějšími architektonickými památkami jsou ve Švédsku rybářské vesnice, dřevěné kostely a ledový hotel.