Městské části Madridu

Madrid se dělí do jednadvaceti částí, každá z nich potom ještě do čtvrtí. Zde nabízíme přehled těch nejvýznamnějších.

Madrid

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Centro


Centro, jak už název napovídá, je samým středem španělské metropole. Najdeme zde nejvíce památek, historických pozůstatků a směřuje sem veškerý ruch velkoměsta. Srdce této části tvoří Plaza Mayor a Královský palác. Najdeme zde však také velké množství muzeí, divadel či kin. Několikrát ročně se zde pořádají velkolepé slavnosti. Pravou španělskou atmosféru zde však můžete zažít každou noc, zdejší podniky fungují až do rána.

Arganzuela


Městská část Arganzuela se nachází na jih od centra Madridu a významná je hlavně kvůli čtvrti a zároveň největšímu nádraží v Madridu, jenž nese název Atocha. Z hlavní stanice odjíždí vlaky osobní, meziměstské i regionální, vidět zde však můžete i vlaky vysokorychlostní. Za zhlédnutí určitě stojí i Plaza del Emperador Carlos V., které najdeme v místě, kde se sbíhají ulice od Prada, Atocha a další.

Retiro


V historii Madridu byla část Retiro symbolizována především rozsáhlým parkem se stejným názvem a také drážním zařízením. Část leží na jihovýchodě od centra. Park Retiro společně s Paseo del Prado vtiskl celé městské části osobitý ráz zeleně a odpočinku.

Salamanca


Městská část Salamanca se jmenuje podle Dona José de Salamanca y Mayol, protože díky němu vlastně celá vznikla. Původně bylo centrum uzavřené hradbami, až později se rozrůstalo i za původní hranice. O to se zasloužil právě Salamanca. V současné době je tato část města charakterizována jako jedna z nejbohatších oblastí Madridu a ulice Goya nebo Serrano patří mezi nejdražší ulice ve městě. Čtvrť je v dnešní době turisty vyhledávána zejména kvůli luxusním obchodům všech světových značek.

Madrid

Tetuan


Severně od Madridu se kdysi rozkládal tábor, v němž přebýval Leopoldo O´Donnell, když se po bitvě u Tétouan vrátil do Španělska. Poté, co se vítězně dostal do Madridu, tábor se stal velmi známým a nakonec i součástí města. Tetuan je největší městskou částí Madridu a stále se rozrůstá. Některé jeho oblasti jsou velmi staré, ulice zde obklopují starobylé domy. Najdeme zde ale i mrakodrapy, jako je Picasso Tower. Tetuan je místem, kde se setkává několik kultur, ať už to jsou Jihoameričané, Afričané nebo Muslimové. Najdeme zde i druhou největší madridskou mešitu.

Carabanchel


Ve Španělské občanské válce došlo k prudkým bojům nedaleko Madridu. Zejména pak v roce 1936, když se nacionalistická vojska snažila bojovat proti vnikání Francových vojsk do centra města. Madrid padl v roce 1939 a nejvíce bojů se odehrálo právě v části Carabanchel. V této madridské části byla velká vězení, které proslulo za Francovy éry. Zavírali se sem zejména političtí vězni. Zavřena byla v roce 1998. Carabanchel patří ke čtvrtím, kde žije velké množství různých národností, často zde sídlí přistěhovalci nejen z Evropy, ale i severní a Jižní Ameriky.

Mortalaz


V roce 1960 vznikla jako jedna z posledních součástí Madridu městská část Mortalaz. Ještě před tímto rokem zde byla aglomerace asi čtyř desítek domů s jednou dlážděnou ulicí. Poté se začala velmi rychle rozrůstat a to trvá dodnes.
Díky programům z ministerstva se sem stěhovalo čím dál více lidí, ale i společností. Začaly se stavět typicky široké třídy či široké zelené zóny. Mortalaz je známý díky velkému množství parků a otevřených prostorů. Zároveň se zde nachází i jediný mormonský chrám ve Španělsku.

Vicálvaro


O starobylosti městské části Vicálvaro svědčí to, že zde bylo v roce 2011 objeveno vizigótské pohřebiště. Známé je však také tím, že když byla ve Španělsku v roce 1844, byla založena občanská garda, její první kavalérie měla sídlo ve Vicálvaro. Franco ji poté převelel do dělostřeleckých kasáren. Součástí Madridu se část stala v roce 1951 a začalo se čím dál víc stavět kolem jejího historického centra. V současné době je zde co obdivovat, historické centrum čtvrti určitě stojí za to.