Architektura Madridu

Popsat madridskou architekturu je poměrně složité, protože na výstavbě se podílely vždy vládnoucí dynastie, které byly velmi rozmanité. Vládli zde panovníci z Flander přes Rakousko až po Francii. Madrid se vždy přizpůsobil vlivům cizích stylů a architektur. Královským městem a metropolí Španělska se Madrid stal až za vlády Filipa II., který sem nastěhoval celý svůj dvůr. V Madridu můžeme vidět ještě zbytky arabského opevnění pocházejícího z 10. století.

Madrid

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Ve středověku tvořila Madrid skupina cihlových věží, které lze vidět na kostelech San Nicolás de los Servitas a San Pedro el Viejo. I tyto cihly jsou vlastně pozůstatky maurské kultury. Později se v architektonické stránce Madridu odrazila éra rodu Habsburků, kteří zde vládli v 16. a 17. století. Nejvýrazněji je to vidět na Plaza Mayor.

Nejvýznamnějšími stavbami tohoto období jsou kromě Plaza Mayor Puente de Segovia, Casa de la Villa nebo El Escorial. Za vlády francouzských Bourbonů v 18. a 19. století se budovy staly zdobenější. Do této doby spadá Městské muzeum (dříve Hospic Pedro de Ribera), bývalé kasárny Conde Duque, Královský palác, který byl vystavěn na místě někdejšího arabského Alcázaru.

Nejvýznamnější budovu této doby však postavil panovník Karel III., který rozšířil město do jeho zelených částí v dnešní čtvrti Huertas a dal vzniknout jednomu z největších světových muzeí Pradu, Národnímu divadlu a panským sídlům.

I ve 20. století vzniklo v Madridu mnoho budov. Určitě si při procházce nenechte ujít budovu pošty Correos, nebo kino Palacio de la Música. Moderní čtvrti zde vznikly po fašistické diktatuře generála Franca po roce 1975. Moderní Madrid představuje Puerta de Europa nebo velká bílá věž Torre Picasso.