Historie Rakouska

Koncem 1. století před naším letopočtem bylo území na jih od Dunaje ovládnuto Římem a byli zde vytvořeny provincie Raetie a Norincum. Po rozpadu Římské říše prošlo územím velké množství kmenů, trvale se zde ale usídlili jen Bavorové (na západě) a Slovinci (na východě). Území osídlené Slovinci patřilo k Sámově říši, k Velkomoravské říši a později i ke Korutanské říši. Území osídlené Bavory bylo součástí Franské říše a její součástí se postupně stalo celé území dnešního Rakouska.

Rakousko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Počátek samostatného Rakouska pak spadá do roku 1156, kdy bylo toto území povýšeno na vévodství. Vévodství bylo rozděleno na východní a západní část (Rakousy před Temží a Rakousy za Temží, pozdější Horní a Dolní Rakousy). Roku 1192 k tomuto území přibylo ještě Štýrsko a Kraňsko. Do roku 1251 trvalo období rakouského interregna, kdy byl dočasným vládcem Přemysl Otakar II. Roku 1276 území získal král Rudolf Habsburský, který ho rozdělil mezi své syny. Později bylo k území ještě připojeno Tyrolsko, Korutany, Terst a Vorarlbersko. V roce 1452 bylo Rakousko povýšeno na arcivévodství. V roce 1522 získal rakouské země Ferdinand I. Od té doby se začalo rozrůstat společně s dalším, Habsburský územím.

Roku 1815 Rakousko zaujalo vůdčí postavení v Německém spolku. Monarchie se pomalu začala dostávat do krize, ale i přesto měla tak obrovské území, že došlo k rozdělení na dvacet korunních zemí. V následných válkách Rakousko přišlo o část svých území a došlo k zániku Německého spolku. Rozklad monarchie dovršila první světová válka a na území bývalého Rakouska-Uherska vzniklo několik nástupnických států (Československo, Polsko, Maďarsko, Rakousko). Nový rakouský stát se stal demokratickou republikou.

V roce 1938 bylo ale Rakousko připojeno k Hitlerově Třetí říši. Po osvobození roku 1945 vznikli na území okupační zóny, které byly zrušeny až po deseti letech. Země přijala trvalou neutralitu. V roce 1996 vstoupilo Rakousko do EU.