Základní informace o Štýrsku

O Štýrsku se říká, že je zemí sta jezer a horských údolí, mezi nimiž jsou skalní masivy dobře přístupné stovkami lanovek. Nejvyšší horstva jsou na západě, kde je masív Dachsteinu a Totes Gebirge. K turisticky nejpřitažlivějším oblastem patří i štýrská část Solné komory (Salzkammergut), kde jsou malebná jezera Altausser See, Toplitz See Grundlsee. Mnoho příznivců si získala i jezerní oblast kolem Bad Aussee a okolí řeky Enns. Vysokohorskými turisty jsou vyhledávány i masívy Niedere Tauern, dělící se na Schladminger Tauern, Rottenmanner Tauern a Seckauer Tauern. Mnoho krásných cest vede i masívem Eisenerzen Alpen a Hochschwabem, v jehož srdci leží průsmyk Seeberg a kde je i jedno z největších poutních míst Evropy - Mariazell. Není však možno opomenout ani Veitsch Alpe a oblast Semmeringu, ležící na hranici s Dolními Rakousy.

Štýrsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!


Mimo těchto přírodních krás může země nabídnout mnoho dalších zajímavostí, k nimž zajisté patří tzv. Železná cesta směřující do Eisenerzu, kolem níž jsou rekonstruované technické památky (hamry, doly apod.). Přístupný je i železnorudný lom Železná hora (Erzberg u Eisenerzu). Navštěvují se i některé solné doly a stříbrný důl (Schaubergwerk Oberzeiring). Poučná je i návštěva porodních rezervací, kudy vedou „naučné stezky“ (rezervace Grebenzen, Pollauer Tal) a jeskyní (Kraushöhle u Gamsu blízko Hieflau - nejstarší zpřístupněná jeskyně světa - 1882).

Rušné dějiny znamenají i velké množství historických památek. Klenotnicemi umění jsou města Graz, Bruck a.d. Mür, Leoben a Eisenerz. Z desítek hradů a hradních zřícenin je třeba připomenou alespoň Landsberg z 12.-16. stol. U Deutschlandsbergu a Rabenstein. Jedním z největších hradů země je pak Riegersburg stavěný od 12. do 17. století. Ve Štýrsku je však i velké množství zámků, z nichž nejpřednější jsou zámky Eggenberg u Grazu ze 17. - 18. stol. A zámek Festenburg z 15. - 18. stol. u Vorau. Cestovat po této malebné zemi znamená zastavit se i v některém z mnoha klášteru, jejichž počátky spadají do 11. století. Zde je na předním místě třeba jmenovat klášter Admont s obrovskou knihovnou, klášter St. Lambrecht, klášter Seckau, kde upoutá kostel z 12. stol. A klášter Vorau. Neméně zajímavé jsou však i zaniklé kláštery, jako je Göss, Pöllau, z nějž se dochoval obrovitý kostel i barokní konvent, Stainz, Neuberg a.d. Mürz (severozáp. Od Grazu). I když cestovat po Štýrsku znamená setkávat se s lidovou architekturou v desítkách vesniček, je zajisté vhodné navštívit i jeden z největších skansenů Rakouska ve Stubingu u Grazu.

Štýrsko, to je však i země mnoha lázní. V Bad Mitterndorf vyvěrají prameny teplé 26°C, kdežto studenou minerální vodou jsou známé lázně Bad Aussee, Bad Gams, Bad Gleichenberg, Bad Radkersburg, Waltersdorf a Loipersdorf.

Mapa lokality