Základní informace o Vídni

Ačkoli dnes Vídeň prochází dramatickým rozvojem a otevírá své dveře současnému výtvarnému umění a architektuře, zůstává stále metropolí, která pulzuje v poklidném rytmu valčíku a harmonii klasické hudby. V jejích ulicích ještě dýchá atmosféra hlavního města někdejší Habsburské monarchie, která kdysi patřila k největším evropským mocnostem.

Na území dnešního hlavního města stála původně nepříliš významná pevnost Vindobona. Výraznější rozmach potkalo město až ve 12. století. Městem protéká řeka Dunaj. Žije zde 1,7 milionů obyvatel. Vídeň je největším rakouským městem a je nejvýznamnějším kulturním, politickým a hospodářským centrem země. Podle kvality života se pravidelně umisťuje na předních příčkách.

Vídeň

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Střed města si nejlépe prohlédnete pěšky, pokud se budete chtít vypravit na okraj města nebo do jiných částí Vídně, velmi dobře Vám poslouží zdejší hromadná doprava (autobusy i tramvaje jezdí včas a jsou velmi dobře udržované, je zde neobyčejně hustá tramvajová síť). Vídeňské metro má pět tras, které jsou označeny U1-U6. Ne všechny linky vedou pod zemí, U4 a U6 vedou částečně starou nadzemní trasou. Pokud se rozhodnete vzít si taxi, tak ve většině případů narazíte na velmi solidní řidiče. Minimální taxa je 2 € za kilometr.

Historické centrum Vídně bylo v roce 2001 zapsáno na seznam UNESCO. Přímo ve středu leží náměstí Sv. Štěpána, přístup sem mají pouze pěší. Nachází se zde majestátní gotická katedrála svatého Štěpána. Zajímavá je také návštěva Haus der Musik, což je Dům hudby, který nabízí kvalitně zpracované interaktivní expozice. Dům hudby se nachází v ulici Annagasse. V ulici Dorotheergasse stojí velmi zajímavé Židovské muzeum, bylo to první otevřené židovské muzeum na světě. Ve spleti ulic nacházejících se v jihozápadním rohu vnitřního města stojí hrad Hofburg. Bývalo to sídlo habsburského rodu, dnes se v malé části hradu nachází sídlo rakouského prezidenta. Pozornost turistů přitahují zejména dvě zdejší atrakce Vídeňský chlapecký sbor a Španělská jezdecká škola. Ve vnějším městě najdete zámek Schönbrun, což je velkolepá, symetrická stavba s neobyčejně velkým množstvím zdobných detailů. Celý zámek je doslova pastvou pro oči.

Ve Vídni je samozřejmě také plno muzeí a galerií. Vynechat byste určitě neměli Přírodovědné muzeum nebo Kunsthistorisches Musem. Na východním břehu Dunajského kanálu určitě navštivte zábavní park Prátr, jehož obří ruské kolo je jedním ze symbolů celého města.

Příjemný odpočinek naleznete také v nesčetných kavárnách nad šálkem pravé vídeňské kávy, pochutnávaje si na tradičním Sacherově dortu z čokoládového těsta. A největší řízky na světě dostanete na talíř právě ve Vídni!

Mapa města