Transamerica Pyramid (USA - San Francisco)

Transamerica Pyramid je nejvyšší mrakodrap v San Franciscu. Je 260 metrů vysoký a má 48 pater s prodejními a kancelářskými prostory. Stavební práce podle projektu Williama Pereiry začaly v roce 1969 a budova byla dokončena v roce 1972. Náklady na výstavbu byly 32 miliónů dolarů. Původně byla stavěna jako sídlo investiční a pojišťovací společnosti Transamerica Corporation.

Transamerica Pyramid

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V budově je 3 678 oken a 18 výtahů. Mrakodrap má tvar protáhlé čtyřboké pyramidy se dvěma „křidélky“ na protilehlých stranách. Ve východním křidélku jsou výtahové šachty, zatímco v západním je schodiště. Na vrcholu 64,6 metrů vysoké špice opláštěné hliníkem byly instalovány kamery, nasměrované do všech světových stran. Ve vstupní hale mohou návštěvníci sledovat záběry z těchto kamer. Špička pyramidy byla volně přístupná turistům, po teroristických útocích z 11. září 2001 byla z bezpečnostních důvodů veřejnosti uzavřena. Zmiňovaná křidélka hrají také důležitou roli v ochraně budovy před následky zemětřesení.

V období let 1972 až 1974 byl Transamerica Pyramid nejvyšším mrakodrapem západně od řeky Mississippi, poté byl překonán budovou Aon Center v Los Angeles.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do San Francisca i ubytování v San Franciscu.