Švédsko - StockholmŠvédsko

Městské části Stockholmu

Stockholm se obvykle dělí na tři části - centrum (Innerstaden), Jih (Söderort) a Západ (Västerort). V centru najdeme Gamla Stan neboli Staré Město. Tady se ocitnete jako v jiném, středověkém, světě, je plné historických památek a když se projdete jeho uličkami, ocitnete se o několik století zpátky.

V Gamla Stanu najdete i Královský zámek, Katedrálu sv. Mikuláše, Riddarholmský kostel a další historické atrakce.
V centru, na ostrově Kungsholmen, je jednoznačnou dominantou radnice, která je známá hlavně díky každoročnímu ceremoniálu udílení Nobelových cen. Zároveň zde najdeme i množství galerií, muzeí a divadel.

Stockholm

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Renesanční budovu Národního muzea najdeme na dalším ostrově - Norrmalm. Pokud vás zajímá vikingská část švédské historie, určitě zavítejte do čtvrti Östermalm, kde leží historické muzeum, mapující právě jejich dějiny. Úžasný výhled na město vám poskytne věž Kaknäs.

Stockholm je také nazýván Zeleným městem, a to oprávněně. Ostrov Djurgarden je právě zelenou čtvrtí metropole. Najdeme zde Skanzen, který uchovává švédskou selskou kulturu. Chcete-li se podívat, jak se měnilo Švédsko během staletí, zde máte jedinečnou možnost. Ať už jste milovníky historie nebo ne, určitě si nenechte ujít Muzeum lodi Vasa, která po nějaký čas odpočívala na dně moře. Pokud se chcete pobavit, vhodný je park Gröna Lund Tivoli.

Västerort (Západní Stockholm)


Je to západní část Stockholmu a tvoří jeho městské hranice. Jižní část Västerortu se stala součástí města v roce 1916. Do roku 2007 se dělila tato městská část na dalších pět, před čtyřmi lety z nich zbyly čtyři. Västerort je místem, které se velmi dynamicky rozvíjí, co se týká zastavěné plochy a počtu obyvatel, který neustále stoupá. V této části města najdeme především obytnou plochu.

Söderort (Jižní Stockholm)


Představuje jižní část Stockholmu, v současné době je rozdělen do šesti částí a stejně jako Västerort představuje hlavně obytnou část města, která se velmi dynamicky rozrůstá. I zde se nachází některé turistické cíle, například parky či architektonické budovy. Většinu galerií, muzeí, památek i obchodů najdeme samozřejmě ve středu města. Přesto i tato část láká několika zajímavými muzei, návrhářskými domy a dalšími unikáty. Zajímavé je rozhodně Leksakmuseet - muzeum hraček.