Jídlo ve Španělsku

Na španělskou kuchyni, stejně jako na kuchyně celého světa, má vliv mnoho faktorů, ať už jde o národnostní složení obyvatel, blízkost oceánu či pohoří apod. Na Španělskou kuchyni má velký vliv jak stravování Arabů a Židů, kteří zde žili ve středověku, tak i kuchyně Nového světa (kolonie ve Střední a Jižní Americe). Na severu se často mísí španělská kuchyně s francouzskou. Ve vnitrozemí se často setkáváme s pokrmy z vepřového, telecího a jehněčího masa, kdežto při pobřeží převažují pokrmy z ryb a mořských plodů s mnoha druhy zeleniny (tzv. středomořská dieta). Mezi nejpoužívanější suroviny tedy ve Španělsku patří: ryby a mořské plody, jehněčí, telecí, rajčata, papriky, cibule, česnek, šafrán, olivový olej (Španělsko je jeho největším výrobcem i konzumentem na světě), rýže, citrusové plody a mnoho dalšího. Stravovací režim je ve Španělsku díky teplému klimatu celkově posunutý, „opožděný“. Na snídani se neklade tak velký důraz jako např. u nás, tedy neplatí, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Hlavním jídlem je oběd, který se podává běžně okolo 15. hodiny. Následuje odpočinek, tzv. siesta, během níž Španělé odpočívají nejraději někde v městských parcích, kterých je všude dost. Večeře bývá až kolem 22. hodiny a často se podává něco lehčího, např. tapas.

Španělsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Typická jídla


Paella: je to nejznámější španělské jídlo původem z Valencie. Jedná se o jídlo z rýže, do které se přidávají mořské plody nebo kuřecí maso, cibule, česnek, rajčata, papriky a šafrán a dlouho se vaří na mírném plamenu.
Gazpacho: je to jakási hustá studená polévka tvořená směsí rajčat, cibule, česneku, papriky, strouhanky, citronu a oleje. Podává se často při horkých dnech jako osvěžující pokrm.
Sušená šunka (jamón strano): připravuje se tak, že se vepřová kýta nechá několik dní naložená v mořské soli, a poté se pověsí na dobře větrané a chladné místo aby dozrála (klidně na 1-2 roky). Podle názvu „strano“ je zřejmé, že tato pochutina pochází z hor. Je to vlastně španělská verze parmské šunky.
Tapas: jsou to malé jednohubky s různými příchutěmi a přísadami (např. olivy, mořské plody, ančovičky, sušená šunka, sýr,...), podávané buď před jídlem, ke sklence vína, nebo ve větším množství třeba jako večeře.
Tortilla espaňola (neboli španělský dort): název tortilla (dort) často mylně vede k představám něčeho sladkého, s našimi dorty podobného. Jedná se však ale o směs ze syrových brambor, vajec a cibule servírované za studena. Bývalo to jídlo prostých lidí, a později se z něj stalo jídlo národní.
Churros: typické smažené koblihy napůl máčené v čokoládě. Často se jedí k snídani k čokoládě nebo jen tak během dne.

Španělsko

Nápoje


Víno: jeden z nejznámějších nápojů spojovaný se Španělskem. Víno se zde pije hodně, ať už k jídlu, k tapas, nebo jen tak. Nejkvalitnější vína pocházejí z kraje La Rioja ze severu země s označením DOC.
Sangría: jedná se o vinný a ovocný punč s kousky ovoce (jablka, pomeranče, citrony, mandarinky, hrušky, víno,...). Díky malému obsahu alkoholu a kousků ovoce je ideální do horkých dní jako osvěžující nápoj.
Káva: ve Španělsku je oblíbenější než čaj, káva bývá často dosti silná a podává se buď s mlékem (café co leche) nebo bez mléka (café solo).
Cava: Španělské šumivé víno původem z Katalánska (odtud také 90% jeho produkce). Má velmi podobný výrobní postup jako metoda Champagne.
Čokoláda: jedná se o výdobytek z bývalých kolonií Nového světa. Jako nápoj se nejčastěji pije k snídani.