Doprava ve Španělsku

Ve Španělsku funguje dopravní síť letecká, železniční, lodní i automobilová. Jsou zde stejné dopravní předpisy jako v České republice. Za jejich porušení se ale platí pokuty i okolo 500 Euro. Je zde však několik rozdílů, např. musíte mít v autě dva výstražné trojúhelníky, je zakázáno telefonovat za jízdy i s hands-free a nejvyšší povolená rychlost na dálnicích je 120 km/h. Kontakt na dopravní policii (Guardia Civil) je 062.

Španělsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Státní dráhy se nazývají RENFE. Jsou poměrně rychlé i spolehlivé. Vyhledávanou specialitou je luxusní turistický spoj Al Andalus Expreso, který vyjíždí každý týden ze Sevilly a během pěti dnů zaveze cestující do Córdoby, Granady a Jerezu. V ceně jsou prohlídky měst, stravování, účast na konkrétních folklorních akcích a nocleh ve vlaku.
Taxíky jsou označeny písmeny SP (Servicio publico) na předním a zadním nárazníku. Volné taxi má rozsvícené zelené světlo a nápis „libre“ (volný). Čísla na některé taxi společnosti: Taxi Mercedes class rent (933070707), Taxi Groc (933222222), Taxi Amic – vhodné pro vozíčkáře (934208088). Lodní doprava funguje mezi španělskou pevninou a severním pobřežím Afriky. Z Malagy vyplouvají lodě do Melilly, z Algecirasu do Ceuty a Tangeru. Z Cádizu odplouvají lodě na Kanárské ostrovy. Půjčovny automobilů jsou označeny „Rent-a car“. Největšími a prověřenými společnostmi jsou Avis a Europcar.

K pronajmutí automobilu musíte dosáhnout věku minimálně 21 let, u motocyklu 23 let. Musíte vlastnit řidičský průkaz minimálně 12 měsíců, dále je nutné předložit pas a kreditní kartu. Nevyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz, stačí platný průkaz pro Českou republiku. Co se týká letecké dopravy, tak do Španělska létá mnoho leteckých společností do mnoha měst (hlavně Madrid, Barcelona, Alicante). Díky četnosti leteckých společností provozujících letecké spojení do Španělského království dochází k častým změnám cen letenek v důsledku velké konkurence. Přibližně se tedy ceny pohybují od 1 500 kč do 7 000 kč včetně poplatků. Z nejlevnějších nízkonákladových společností lze především jmenovat Wizz Air nebo Ryan Air.