Zajímavá místa v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina je opravdu přírodní a kulturní skvost. Po celé zemi jsou rozeseté náboženské stavby, díky mnoha druhům náboženství nalezneme jak křesťanské, islámské tak židovské stavby. Země si prošla mnoha válkami, avšak obyvatelé se dnes snaží památky zrekonstruovat nebo alespoň zachovat původní tvar. Příroda byla také značně poškozená, ovšem skvosty jako vodopády Kravica, skalní útvar Sutjeska nebo neumské pláže jsou zachovalé.

Bosna a Hercegovina

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Tak jak Bosna a Hercegovina střídala vládce, tak se v ní prostřídaly kulturní slohy. V počátku osídlení Ilyry byly po zemi vybudovány osady a hradiště, památky se nalezneme u Zenice. Za Římanů se domy stavěly v románském slohu, ale z architektury se toho moc nedochovalo. Po pádu Říma se v zemi rozšířila kultura vládnoucí Byzantské říše. Stavili se především náboženské, obytné a správní domy. Vznikly města jako Sarajevo nebo Mostar.

Další významným stupněm rozvoje kultury byla vláda Osmanů. Na území vystavěli další města- Bihać, Banja Luka a další. Města měla většinou ochranný význam, dodnes stojí na historických hranicích, tehdy se jim říkalo „hradiště“. Křesťanství ustoupilo Islámu a architektura měla tvář Orientu, stavby s této doby jsou velmi zachovalé, př.: Gazi Husrev-begova mešita.

Za dob válčení bylo mnoho budov poničeno v nenávratnu. Po Daytonské mírové konferenci začali Bosně pomáhat s obnovou státy Evropské unie a Japonsko. Vznikla tak moderní turistická centra. V Neumu vybudovali hotelové komplexy, v Jahorině lyžařské středisko, byly zrekonstruovány historické památky měst a v některých městech jako je Bihać zmodernizovány celé čtvrtě.

Příroda Bosny je typicky balkánská. Horské masivy jsou pokryty hustými listnatými lesy, mezi horami protékají řeky většinou prudkým spádem, mnoho jich vytvořilo vodopády nebo rovnou pozměnili ráz krajiny (Sutjesky). Celá země byla dříve tektonicky aktivní, hory vznikali za dob alpínského vrásnění, jsou tedy ještě strmé a vysoké. V některých oblastech probíhala i krasová činnost. Dnes se BaH snaží ty nejkrásnější přírodní scenérie uchránit. V zemi jsou velké národní parky a mnoho rezervací.

Velkým turistickým lákadlem je nejen architektura a příroda, ale také mentalita obyvatel. Jsou to živelní lidé, kteří mají rádi zábavu. Zde také platí „jiný kraj, jiný mrav“, postupným prozkoumáváním, zjistíte, že tradice a kultury, které brázdily historii dodávají Bosně a Hercegovině nezapomenutelnou a kouzelnou tvář.