Bosna a Hercegovina - Široki BrijegBosna a Hercegovina

Základní informace o Širokém Brijegu

Dříve se město jmenovalo Lištica, podle řeky která jím protéká. Později bylo přejmenováno na Široki Brijeg, což je široký kopec. Obyvatelé mu říkají zkráceně jen Široki. Je hlavním městem Západohercegovinského kantonu, ten leží nedaleko Mostaru. Příroda je tu stejně pozoruhodná jako po celé zemi. V okolí se nacházejí nádherné krasové scenérie (jeskyně, dřezy a krasová pole) a také památky po pravěkých obyvatelích Ilyrech. Tato oblast je známá výrobou mastných produktů a kovovýrobou.

Široki Brijeg

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Kulturně je zajímavá stavba františkánského kostela, která je dominantou města. Město má mnoho zasloužilých rodáků, př.: fotbalistu Maria Bazinu nebo zpěváka Ivana Mikulice. Široki Brijeg také každoročně hostí Dani Filma (filmový festival).

Ještě ve středověku žila většina obyvatelstva v oblasti města Široki Brijeg v okolních horách, až později vzniká samostatné město. Vzhledem k útlumu křesťanství v dobách po nástupu Osmanské říše v Bosně a Hercegovině bylo tradičně katolickému chorvatskému obyvatelstvu přerušen styk s domovinou a významnou roli tak získali místní františkáni. Až teprve později, v polovině 19. století se situace začala pomalu měnit, roku 1846 byl vybudován nad městem klášter.

Mapa města