SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Karel Veliký, který se zasloužil o sjednocení západní Evropy, byl v roce 800 korunován římským císařem, jeho Franská říše se však záhy rozpadla a švýcarské území bylo rozděleno. Východ se přidal ke švábskému vévodství, západ k Burgundsku. V té době ovládali Švýcarsko mocné šlechtické rody. Na trůn se dostali Habsburkové. V roce 1332-1353 vznikla konfederace osmi švýcarských regionů. Po několika bojích a menších válkách v roce 1499 Maxmilián I. Habsburský uznal samostatnost konfederace. Od roku 1515 už Švýcaři žádnou válku nevedli.
16. století znamenalo reformaci a náboženské bouře, švýcarské kantony se následně dělili na základě víry (a to i v 20. století). V období třicetileté války (na počátku 17. století) země, díky své neutralitě, prosperovala (dodávala zbraně a zásoby oběma stranám). V roce 1648 byla neutralita Švýcarska zanesena v klauzuli Vestfálského míru. I následující století znamenalo pro zemi ekonomický rozmach. V roce 1798 ale zemi obsadila Napoleonova vojska a vyhlásila zde Helvétskou republiku, to bylo poprvé a naposledy, co země ztratila svou nezávislost. V roce 1803 bylo zřízeno několik nových kantonů.
V roce 1848 země přijala novou federální ústavu, ta nastolila právní řád, který je v platnosti dodnes. Země byla dle ústavy rozdělena do 22 kantonů. Za hlavní město byl vyhlášen Bern. Byl zaveden systém všelidového hlasování. Byly zavedeny rovné obchodní podmínky mezi kantony a byly zrušeny veškeré celní bariéry, což nakonec přispělo k tomu, že se ze Švýcarska stala bankovní, chemická a potravinářská velmoc.
První světovou válku přežila země bez úhony a po skončení války se podílela na založení Společnosti národů (dnes OSN). Při druhé světové válce ale zasáhla zemi vlna nacionalismu. Většina obyvatel, ale spojení s Hitlerovským Německem odmítala a tak byla vybudována opevnění, tunely, bunkry. Hitlera nakonec náročnost a rizika vojenské operace v Alpách odradila, po celou dobu druhé světové války tak Švýcarsko (jako jediné z německých sousedů) bylo neutrální a bez úhony.
Po válce mezinárodní úloha Švýcarska jen rostla a dnes je Curych jedním z nejvýznamnějších světových finančních a bankovních center a v Ženevě sídlí mnoho mezinárodních organizací.