Základní informace o Bernu

Bern je hlavní městem země od roku 1848. Žije zde 120 tisíc obyvatel. Místo bylo osídleno už ve starověku. Město se postupně stalo významným obchodním partnerem všech tehdejších evropských velmocí. Od dobyvatelů jej chránilo mohutné opevnění s hradbami a strážními věžemi. V roce 1218 si osada vydobyla titul města. V roce 1405 ale město zničil obrovský požár, Bern se dokázal rychle vzpamatovat a na troskách vyrostly kamenné budovy, které zde stojí dodnes. Historické centrum města patří od roku 1983 mezi památky zapsané na seznamu UNESCO.

Bern

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Prohlídku města začněte nejlépe na Medvědím náměstí, kde si můžete prohlédnout živé medvědy, jež jsou symbolem města. Na jižní straně náměstí je novorenesanční budova Federálního shromáždění, před níž je 26 tryskajících fontán. Na Medvědím náměstí stojí také věž Käfigturm, která pochází z 13. století, dnes v ní sídlí bernské přednáškové centrum. Kousek od věže se nachází ulice Marktgasse, v ní se nacházejí obchody s velmi luxusním zbožím. Na konci ulice je Hodinová věž, která je stejně stará jako celé město. Na věži se nachází hodinový stroj pocházející ze třicátých let 16. století. Na sever od věže se nachází nejstarší kostel ve městě Französische Kirche, který pochází ze 13. století. Když se vrátíte zpět a půjdete na východ od Hodinové věže, tak dorazíte do starého centra města.

Centrum je tvořeno třemi ulicemi Gerechtigkeitgasse, Junkerngasse a Kramgasse. Na Kramgasse se nachází dům, ve kterém bydlel Albert Einstein a dnes je v domě Einstein Museum. Nejstarší měšťanský dům v Bernu, Maybachhaus (1515), se nachází v Münstergasse, tato ulice vás dovede až k bernské katedrále Münster (největší katedrála v zemi). Ke katedrále patří také stometrová věž. Na západní straně města se nachází park Rosengarten.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Bernu i ubytování v Bernu.