Jazyk v Norsku

Norština patří do severní větvě germánských jazyků, kam spadá také švédština, dánština a islandština. Norové se proto bez s Dány a Švédy bez větších problémů dorozumí. Samotná norština má dvě oficiálně uznané formy, které se poměrně významně liší – Bokmål a Nynorsk. Zhruba 90% populace však používá Bokmål, který je také hlavním vyučovacím jazykem. Nynorsk se pak používá především na západním pobřeží v okolí Bergenu.

Norsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V reálu však existují desítky různých dialektů, které se od sebe liší, a pro jejich mluvčí není snadné se dorozumět. Norové používají jako abecedu standardní latinku rozšířenou o tři speciální písmena – æ, ø, å. Ta jsou zařazena na samotný konec abecedy. Norská abeceda tedy začíná „a“ a končí „å“.

Znalost cizích jazyků je jednou z věcí, na kterou mohou být Norové právem hrdí. Při každodenním kontaktu na ulici jen výjimečně potkáme někoho, s kým se nedomluvíte anglicky. I staří lidé kolem 70 let velmi často mluví plynně anglicky. Znalost další světových jazyků je také na velmi dobré úrovni.

Jazyková bariéra rozhodně není věc, které by turista při cestě do země musel obávat. Norové obvykle ovládají i 2 – 3 cizí jazyky a navíc jsou velmi ochotní – rádi pomůžou a poradí.